Sağlık Sırları

10 Adımda Gribe Yakalanmaktan Kurtulun


Hastalıktan korunmada en etkili yöntem grip aşısıdır. Ancak biz bu yazımızda aşı olmanıza gerek kalmadan 10 adımda gripten korunmanın yolarından bahsettik.

027d90a018d0-sick-woman-with-rheum-headache-holding-napkin-sitting-sofa-with-coverlet-pills-home_231208-5465-jpg
10 Adımda Gribe Yakalanmaktan Kurtulun
Giriş30.11.2020 17:19

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), virüsün geçirmiş olduğu değişiklikleri takip ederek aşı içeriği için senelik önerilerde bulunur. Her yıl aşı içeriği, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri göz önüne alınarak hazırlanır.

Son senelerde kullanılan aşılarda influenza A’nın iki alt tipi ve influenza B’nin de bir alt tipi yer almaktadır. Hazırlanan aşı ile dolaşımda saptanan virüslerle antijenik benzerlik var ise aşı P-80 korunma sağlayabilir. Sağlıklı erişkinlerde aşı ile sağlanan koruyucu antikor düzeyi influenza A için €’in üstünde bildirilmiştir. Yaşlılarda koruyuculuk daha düşük olmakla beraber komplikasyonları ve ölümleri azalttığı bilimsel yayınlarla gösterilmiştir.

Gripten korunmak için aşağıdaki adımları uygulamanız, hastalığa yakalanma riskinizi en aza indirecektir.

Grip aşısı grip ayları yani sonbahar ve kış ayları boyunca yaptırılabilir.

 

1.Gripten korunmanın birinci ve en önemli yolu kişisel hijyene dikkat etmektir. Bu anlamda ellerin bol bol su ve sabun ile yıkanması gerekmektedir.

Gün içerisinde maruz kalınan bakteri, mikrop ve virüslerden kurtulmanın en etkili yolu elleri yıkamaktır. Derimizin her 2.5 santimlik kısmında yaklaşık 32 milyon bakteri bulunmaktadır. Gün içerisinde birçok temasta bulunduğundan elimizde ise bu sayı daha fazladır. Bu bakterilerin çoğu zararsız olmakla birlikte hastalık yapıcı bakteriler de bulunmaktadır. Ellerimizi sabun ile yıkamak bu hastalıklardan korunmaya yardımcı olacaktır.

 

2. Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun.

Çünkü bu gibi yerlerde uzun süre bulunmak grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça bu gibi ortamlardan uzak durulması önerilmektedir.

 

3. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.

Hasta kişilerle temasta bulunmak veya aynı havayı solumak gribe yakalanmamıza neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca hasta kişilerle temastan kaçınılmalı, temas edilmişse bile ellerin sabun veya dezenfektan ile temizlenmesi gerekmektedir.

 

4. Ağız, burun ve gözlere kirli eller ile dokunulmaması gribe yakalanmama konusunda önemlidir.

Ellerimizle gün içerisinde birçok şeye dokunuruz. Bu durum, dokunulan yerlerdeki virüs veya mikropların ellerimize bulaşmasına neden olur. Bu durum gün içerisinde normaldir, bu sebepten eller sık sık yıkanmalıdır ancak eller yıkanmadan yüz, burun veya göze sürülürse hastalığa davetiye çıkarabilir.

 

5. Hastanın dokunduğu veya virüsün bulaşmış olduğunu tahmin ettiğiniz yerlere temas edilmemesi gereklidir ve buraların temizlenmesi gerekmektedir. Bu yüzeylerin sık sık temizlenerek hastalığın bulaşma riski en aza indirilmelidir.

Hastalığa neden olan virüslerin yayılmasını engellemek için, kapı kolu, masa banyo yüzeyi, oyuncaklar ve mutfak tezgâhı gibi yerlerin çamaşır suyuyla temizlenmesi yeterlidir.

 

6. Hastaların kullanmış olduğu eşyaların özel olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak hastaya ait eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır.

Hasta kişi zaten hastalığı kaptığından kendi eşyalarının kendisine ekstra bir zararı olmayacaktır ancak bu eşyaların başkaları tarafından kullanılması hastalığın yayılmasına sebep olacaktır. Bu yüzden hasta kişinin eşyalarının kullanılmasından kaçınılmalıdır.

 

7. C vitamini bakımından zengin besinleri tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalığa dirençli hale getirir.

Bol vitamin alımı bağışıklık sistemini güçlendireceğinden hastalıklara karşı kişiyim daha dirençli hale getirecektir. Kişi hastalansa dahi güçlü bağışıklığı sayesinde hastalığı kolayca atlatacaktır. Vitamin alımı aksatılmamalı, özellikle kış aylarında turunçgiller bol bol tüketilmelidir.

 

8. Hasta olan kişiler hapşırırken ağızları ve burunlarını kapatmalı, kullanmış olduğu mendil veya peçeteleri ortalıkta bırakmamalı ve gerekirse maske kullanmaları gerekmektedir.

Hapşırığın hızının saatte 160 kilometreye çıkabildiğini biliyor muydunuz? Bu hızda bir hava boşaltımın etrafa yayacağı hastalık tahmin ettiğinizden fazla olacaktır. Bulaşıcılığı en aza indirgemek için hapşırırken ağız ve burun mutlaka kapatılmalıdır.

 

9. Bulunduğunuz ortam sık sık havalandırılmalıdır.

Gribe sebep olan influenza virüsü, hasta bir insanın öksürmesiyle çevreye yaydığı virüsün kolayca damlacık enfeksiyonu biçiminde hava yolu ile ya da bu bölgelere temas ile üst solunum yollarından kolayca bulaşıp yayılabilir. Bu virüsler havada 8 saate kadar asılı olarak canlı kalabilmektedir. Bu sebeple zaman geçirilen ortamların havalandırılması enfeksiyon bulaşıcılığının önlenmesinde çok önemli bir rol oynar.

 

10. Bol bol su içilmelidir.

Solunum mukoza hücrelerinin nemli kalması, virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnç sağlar. Kışın su içmeye her ne kadar ihtiyaç duyulmasa da, bunu bir alışkanlık haline getirerek her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi faydalıdır. Su vücudunuzdaki toksik maddeleri arıtmanıza yardımcı olur ve sizi mikroplara karşı korur.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.