Sağlık Sırları

Antep Fıstığının Vücudumuza Faydaları Nelerdir?


Antep fıstığı, eşsiz, hafif tatlı tadı ve merak uyandıran kendine has tonları ile harika bir yiyecektir. Harika olmakla beraber bize oldukça faydalıdır da... Peki Antep fıstığının faydaları nelerdir?

db483ebc6138-t25_150820190950151686924-jpg
Antep Fıstığının Vücudumuza Faydaları Nelerdir?
Giriş21.09.2020 11:17

Antep fıstığı, Ortadoğu'da binlerce yıldır yetiştirilen dünyanın en eski fındıklarından biridir. Değerli bir besin kaynağı olarak zengin tarihlerini gösteren İncil'in Eski Ahitinde bile bahsediliyor (American Pistachios, 2014).

Tüm kuruyemişler gibi Antep fıstığı da faydalı besinler açısından zengindir. Bununla birlikte, Antep fıstığının onları ayıran bazı benzersiz özellikleri vardır. Çok yönlülüğü, Antep fıstığını tek başına atıştırmalık olarak, bir salatanın üzerinde, kuru meyvelerle karışık olarak, pişmiş ürünlerde veya balık veya et için gevrek bir kaplama olarak yiyebileceğiniz anlamına gelir. Bu ayırt edici özelliklere ek şekilde, özellikle hoş damak tadına ek olarak Antep fıstığının aşağıdaki besinsel faydalarını düşünün.

 

Antep fıstığı Zengin Bir Protein Kaynağıdır
 

Çoğu fındık, boyutlarına göre büyük miktarlarda protein içerir ve antep fıstığı da bir istisna değildir. Bu kuruyemişlerin 1 onsluk porsiyonu (yaklaşık 49 fıstık çekirdeği) 6 gram protein içerir. Vücudunuz bu proteini, dokuları onarmak veya yeni moleküller oluşturmak için kullanılabilen, oluşturucu amino asitlerine ayırır. Ayrıca, protein açısından zengin yiyecekler yemek tok hissetmenize yardımcı olarak daha sonra sağlıksız yiyecekler için istek duymanızı azaltır. Bu, antep fıstığını öğleden sonra mükemmel bir atıştırmalık yapar.

 

Sağlıklı Bir Faydalı Yağ Asit Oranına Sahipler
 

Antep fıstığı yüksek yağlı bir besindir, ancak bu kötü bir şey değildir. Antep fıstığı, porsiyon başına toplam 13 gram yağ içerir. Bununla birlikte, yalnızca 2 gram yağ, daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili sağlıksız yağlar olan doymuş yağlardır. Kalan yağlar, aslında kalbi koruyan çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlardır.

Bu, daha düşük seviyelerde "kötü" kolesterol ve daha yüksek seviyelerde "iyi" kolesterol ile ilişkilendirilen bir yağ türü olan omega-3 yağ asitlerini içerir. Antep fıstığı, sadece hayvansal kaynaklarda bulunan diğer iki omega-3 formu olan DHA ve EPA'ya da dönüştürülebilen faydalı bir omega-3 yağ asidi türü olan alfa-linoleik asit (ALA) içerir. Bu nedenle vejetaryenler ve veganlar vücutlarının ihtiyaç duyduğu omega-3 yağ asitlerinin kaynağı olarak antep fıstığı yiyebilirler.

 

Antep fıstığı Yararlı Antioksidanlar İçerir
 

Hücrelerimiz yaşlandıkça oksidatif hasar biriktirirler. Bu, hücrelere önemli ölçüde zarar verebilecek serbest radikallerin varlığıyla ilgili olabilir. Antioksidanlar adı verilen bir molekül sınıfı, bu serbest radikalleri temizleyebilir ve hücresel hasarın bir kısmını tersine çevirebilir.

Antep fıstığı, lutein, beta-karoten ve gama-tokoferol dahil olmak üzere mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Beta-karoten, A vitamini için bir öncü görevi görürken, gama-tokoferol, E vitamininin bir öncüsü olarak kullanılır. Hem A vitamini hem de E vitamini, çok yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir, bu da Antep fıstığını oksidatif hasarın bir kısmını elde etmek için harika bir yol haline getirir. Antep fıstığının etkileri üzerine yapılan rastgele bir çalışmada, araştırmacılar, bu kuru yemişleri diyete dahil etmenin, muhtemelen antep fıstığında bulunan antioksidanlar nedeniyle daha düşük seviyelerde zararlı LDL kolesterol (Penn State News, 2010) ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.


Antep fıstığı Mineral Fosfor Kaynağıdır
 

Fosfor, düzgün fizyolojik işleyişimiz için gerekli olan bir elementtir. Fosfor sadece tüm hücrelerin yapısal bir bileşenini oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli fizyolojik reaksiyonları da düzenler. Yeterli fosfor almak, hücrelerinizin enerji üretmeye devam etmesini sağlar ve ayrıca kemikleri güçlendirir. 1 onsluk Antep fıstığı, 137 mg fosfor içerir, besin için Günlük Değerin (DV) % 14'ü yapar.

 

Antep fıstığı B6 Vitamini İçerir
 

B6 Vitamininin sayısız sağlık yararı vardır. Yeterli B6 vitamini alamama, yüksek kardiyovasküler hastalık riski, belirli kanser türleri ve bilişsel işlev bozukluğu ile ilişkilendirilmiştir (Office of Diyet Takviyeleri, 2015). Bu nedenle, diyetinizle B6 vitamini almak kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirebilir ve beyninizi zinde tutabilir. Kadınların günde 1.5 mg B6 vitaminine ihtiyacı vardır, erkeklerin ise günde 2 mg'a ihtiyacı vardır. 1 onsluk Antep fıstığı, 0.4 mg B6 vitamini içerir ve bu faydalı vitaminin günlük önerilen alım miktarına ulaşmanıza yardımcı olur.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.