Gezilecek Yerler

Bağırganlı Plajı


Bağırganlı Plajı, Kandıra'ya bağlı Karadeniz kıyısında saklı bir cennet plajlarından bir tanesidir. Temiz sahilleriyle ve yemyeşil ormanlarıyla Bağırganlı’nın en önemli özelliklerinden biri rüzgar ve dalgaların özgün şekiller verdiği kayalıklarıdır.

288119c517e5-11360576_3kesbmtxskv49drakatsbgfhlef5gtdqkjpeaahwjv4-1-jpg
Bağırganlı Plajı
Giriş20.11.2019 17:57

Bağırganlı Plajı, Kandıra'ya bağlı Karadeniz kıyısında saklı bir cennet plajlarından bir tanesidir. Temiz sahilleriyle ve yemyeşil ormanlarıyla Bağırganlı’nın en önemli özelliklerinden biri rüzgar ve dalgaların özgün şekiller verdiği kayalıklarıdır.
Bağırganlı, çevredeki diğer sahil yerleşim yerlerinin aksine sakinliğini korumuştur, dolayısıyla doğal dokusu bozulmamıştır. Bu plajın bulunduğu yer sit alanı olmasından dolayı etrafında yeterince alışveriş yerleri veya cafeler bulunmamaktadır. Buna rağmen tercih edenler oldukça fazladır. Denizinin temizliği, kumsalı tercih sebebi olmayı sürdürmektedir. Bu plaja gelirken ihtiyaç malzemelerinizi yanınıza almanız yararınıza olacaktır. 

Balıkçılık ve fındıkçılıkla uğraşan klasik bir Kandıra köyü olan bu tatlı yer, muhteşem doğası ve tertemiz denizi ile mutlaka görülmesi gereken lokasyonlar arasında bulunuyor.
Burası Kefken, Kerpe ya da Kumcağız gibi çok bilinen popüler bir yer değil. Belki de imara açık olmaması belki biraz daha içerilerde olması mıdır nedir pek bilinen tercih edilen bir yer olamamış. Oysaki gidip görülünce şaşırılacak güzellikleri bulunuyor.
Koy şeklinde çanağı andıran bir kumsala sahip. Evler kumsalı ve denizi tepeden görüyor. O yüzden hemen hemen tüm evler denize hakim. Evler yapı olarak çok düzensiz. Zamanında buradaki insanların tarlalarına yaptıkları evler yolların düzensizliğine yol açmış.
Arabanızla evlerin arasında dolaşırken birden yol bitiveriyor. Kıyı boyunca yürüyüp denize girebilirsiniz.

 

Bağırganlı Plajı’na Nasıl Gidilir?

Bağırganlı’ya İstanbul’dan yaklaşık iki, Kocaeli’den ise yaklaşık 1 saate arabayla ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan giderken Şile’den sonra duble yol bitiyor, orman yollarından geçerek Ağva’ya ulaşılıyor. Bölgede yolculuk ederken birbirinden güzel köyler görebilirsiniz. Orman manzarasını seyrederken yolun tadını çıkartarak yolculuk edebilirsiniz. Bağırganlı Kandıra-Ağva yolu üzerinde yer alıyor. İstanbul otobanından Kocaeli’de ayrılıp Kandıra’ya doğru yönelmeniz gerekiyor. Kandıra’dan geçerken meşhur yoğurdunun tadına bakmayı da unutmayın.
Kandıra 'dan sonra ağva - bağırganlı istikameti üzerinden ortalama 27 Km yol yaparak ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile sadece belirli saatlerde mümkün olduğundan şahsi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 

Bağırganlı’da Kamp Yapılabilir mi?

Bağırganlı kamp alanı oldukça sessiz ve sakin bir bölgede bulunuyor. Bu ıssız tertemiz denize sahip koyda kamp kurabilirsiniz. Çadır kurmak için güzel alanları mevcut. Bağırganlı’ya girince çok güzel bir tatil beldesiyle karşılaşıyorsunuz. Plajın hemen yanında otopark ve çadır alanları ayrılmış. Wc, duş ve kabinler temiz üstelik ücretsiz. Plaj her gün temizleniyor. Plajda ücretsiz masalı kamelyalar bulunuyor.

 

Bağırganlı Plajı’na Yakınında Kalacak Yer Var mı?

Bağırganlı plajına yakın çok fazla kalacak yer seçeneği bulunmuyor. Kocaeli Belediyesi şu an imara izin vermiyor o yüzden hiçbir yeni yapıya şuan için izin yok. Sizin için yakınlarda bulunan kalacak yerleşim yerlerini listeledik.

  • Villa Akdiril
  • Kocaman Pansiyon
  • Cici Pansiyon
  • Kankürt Apart

 

Bağırganlı Plajı’na Yakın Cafe & Restoran Var mı?

Köyün sahil şeridinde birkaç cafe ve restoran bulunuyor bunların yanı sıra atıştırmalık bir şeyler bulabileceğiniz birkaç büfe de mevcut.

  • Kumsal Cafe & Restoran
  • Lapina Ocakbaşı Restoran
  • Bağırganlı Kumpircisi
  • Dostlar Aile Restoran
  • Yalı Aile Balık Restoran
  • Girne Restoran

 

Bağırganlı Plajı Ücretli mi?

Bağırganlı plajı halk plajı olduğu için giriş ücretsizdir. Plajı istediğiniz zaman istediğiniz saatlerde kullanabilirsiniz. Yaz en güzel sezonudur. Yaz sezonu, Haziran 1 de başlar ve Eylül 15 e kadar devam eder. Siz tercihinize göre daha erken veya daha geç de kalabilirsiniz.
Plajın çevresinde genelde evler veya yazlıklar mevcuttur. Doğal olarak plajı yazlıkçılar fazlaca tercih etmektelerdir. Bağırganlı plajını mutlaka görülmesi gereken yerler listenize ekleyiniz.

 

Bağırganlı’nın İlginç Kaya Oluşumları

Bağırganlı’daki kaya oluşumları çok özel. Dalgaların aşındırdığı sahilde eşsiz doğal kaya dokuları oluşmuş. Deniz suyunun kayalıkların içerisine girmesi, ziyaretçilerine seyir keyfi sunuyor. Kış aylarında da sahildeki kayalıkları döven dalgaları izlemek size huzur verecektir. Hava ve ışık kirliliği olmadığı için de akşamları milyonlarca yıldızı izleyebileceğiniz gökyüzü şöleni size hayallerinizde yolculuk yaptıracaktır.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.