Gezilecek Yerler

Beşkayalar Tabiat Parkı


Kocaeliİli, Gölcük İşletme Müdürlüğü Yuvacık ve Naldöken Orman İşletme Şefliklerisınırları içinde kalan Beşkayalar Tabiat Parkı  27.02.1998 tarih ve 190sayılı Bakanlık Oluru ile tescili yapılmıştır.

e9e7e37d3e5d-beskayalar-tabiat-parki-jpg
Beşkayalar Tabiat Parkı
Giriş20.11.2019 17:53

Kocaeli, Gölcük İşletmesi Yuvacık ve Naldöken Orman İşletme Müdürlüklerinde kalan Beşkayalar Tabiat Parkı 27.02.1998 tarih ve 190 sayılı Bakanlığa tescil edilmiştir. Tabiat parkının mevcut alanı 1.154 dönümdür. 21.07.2011 tarihinde sınır genişletme talep edildi.

Kocaeli ili sınırları içerisinde yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı, bölge olarak Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü, Servetiye karşı Gölcük Ormanı operasyonu, Servetiye Camii Düzü Köyü, Beşkayalar mevkii İzmit'e 26 km uzaklıkta bulunmaktadır. 

Referanslar yolun ulaşım sağlayan bir bölümü olağanüstü durumda ve bir bölümü stabilize durumda. Ayrıca bölge İstanbul'a 116 km., Bursa'ya 140 km., Adapazarı'na 60 km. Uzaklıktadır. İznik'e 25-30 km uzaklıktadır. 

Beşkayalar mevkii,  vadi yükseklikleri bilimsel ve eğitici bitki örtüsü ve peyzaj genişlemeleri ile eşsiz doğal güzellikleri sergileyen ve derin kanyonlarıyla desteklenen bir yerdir.

Bu özelliklerinin yanı sıra, yaban hayatı ve açık hava bakımı açısından zengin bir potansiyele sahip olan bölge, yaylaları, mağaraları, çadırlı kamp alanları ve yürüyüş yolları ile ayrı bir öneme sahiptir.


Bursa ili Sıcakdere sınırları içinde doğan ve Sakarya ili Soğukdere sınırları içinde doğan Bahçecik beldesinin güneydoğusundaki Kirazdere'nin birleşmesiyle oluşmakta ve bu dere İzmit Körfezi'ne dökülmektedir. Bu akarsular, doğal fizyocoğrafik yapı, bitki örtüsü, yaban hayatı özellikleri ve peyzaj güzellikleri ile peyzaj bütünlüğü sağlayacak kaynaklar ve özellikler açısından açık hava rekreasyonu. Beşkayalar bölgesinin adı da bu akarsuların birleştiği yerde bulunan beş yüksek uçurumdan geliyor. Menekşe Yaylası da bölgede yer alır ve bu yayla yüksek değerli turizm potansiyeline sahiptir.

Başiskele'nin en önemli doğal değeri Samanlı Dağları'nın kalbinde yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı'dır. Birinci derece doğal sit alanı olan Beşkayalar Tabiat Parkı, Servetiye Camii ile Servetiye köyleri arasında yer alan Kirazdere ve Hoşdere ve Soğukdere kollarından oluşan vadide yer almaktadır.

Adını, içindeki akarsuların kavşak noktasında bulunan beş yüksek kayalıktan alan Beşkayalar Tabiat Parkı; bitki örtüsü, yaban hayatı, vahşi yapısı, akarsuları ile doğa tutkunlarının ve doğa sporcularının gözdesi. Sıcakdere, Soğukdere ve Kirazdere Beşkayalar Kanyonu içerisinde yer almakta ve içerdiği yaban hayatı doğa tutkunlarının ilgisini çekmektedir.

Yörede noel gülü, siklamen, kardelen, menekşe, çuha çiçeği, çiğdem, öküzgözü, çançiçeği, sütleğen ve kantaron gibi çiçeklerin içindeyken; Çam, Porsuk, Göknar, Kayın, Meşe, Gürgen, Akçaağaç, Karaağaç, Ihlamur, Kestane, Dişbudak, Kavak, Çınar, Kızılağaç, Gül ve Orman karayemişleri gibi bitki türleri bulunmaktadır.

Beşkayalar, Kocaeli'nin Kelebekler Vadisi'nde yer alırken, kurt, ayı, çakal, tilki, domuz, tavşan ve sincap gibi yaban hayatının önemli üyeleri de oldukça zengin bir potansiyele sahiptir.

Oldukça geniş bir alana sahip olan Beşkayalar Tabiat Parkı, irili ufaklı birçok doğa yürüyüşü parkuruna sahip ve hem profesyonel hem de amatör yürüyüş meraklıları için keyifli.

Bu yürüyüş parkurlarından Aytepe, Menekşe Yaylası ve Çırbinali Yaylası'na ulaşılabilir. Yürüyüş parkurlarını rehber eşliğinde ziyaret etmeniz önerilir.

Beşkayalar Tabiat Parkı'nda doğa yürüyüşleri kadar yaygın olmasa da, Serindere Vadisi'ndeki sarp kayalık yamaçlarda zaman zaman kaya tırmanışları da yapılmaktadır. Beşkayalar'da görülen Rasimin Kayası, Hasbahçe kayaları ve Menekşe Yaylası keşfedilmemiş ve kaya tırmanışına uygun bakir alanlardır.

Bölgede görülmeye değer ve ilginç yerler arasında Aytepe'nin batısında ve Üzmezler Dağı'nın tepesinde yer alan üç meteor çukuru ve 200 yıllık anıt ağaçlar yer alıyor. Bu çukurlar, tahmini 1900'lerde bu tepeye düşen göktaşlarının bir sonucu olarak oluşmuştur. Göktaşları düştüğünde bu tepede büyük bir yangın çıktığı, yangında çevredeki ormanların yandığı ve tek bir ağacın kaldığı kaydedildi. Bu nedenle Aytepe Dağı'nda çok yaşlı ağaçlar görülmesine rağmen burada 70-80 yaş üstü ağaçlar nadiren görülmektedir. Görülebilenler, yakılmamış çok eski hatıra ağaçlarıdır.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.