Donanma İlçesi Gölcük

Gölcük, Kocaeli ilinin doğal ve tarihi güzelliklerle çevrili bir ilçesidir. Yerleşimde meraklılar için pek çok aktivite var. Denizinin varlığı ve Gölcük'ün denizle olan tarihi bölgeyi cazibe merkezlerinden biri haline getirmiştir.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
22c72cc5849b-thumbs_b_c_779d6aad2d47d480670ab710418a3657-jpg
Donanma İlçesi Gölcük
Giriş05.09.2020 13:59

Gölcük'ün tarihi gelişimine İzmit ve çevresi dahil eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından Bithynia (Bithynie) olarak adlandırılan bölge ile başlamak daha doğru olacaktır. Gölcük garnizon kenti olmanın ilk adımı 1927 yılında atıldı. 1925 yılında yaralı Yavuz cephaneliğinin onarılması kararından kaynaklanan teknik ihtiyaç, Gölcük'te bir askeri tersane kurulmasına yol açtı. Aynı yıl bir havuz yapıldı, Almanlar barakalar yaptılar ve Yavuz'u tamir ettiler. Daha sonra bu tesisler Almanlar tarafından satın alınmış ve tersanenin çekirdeği kurulmuştur. 1938 yılında Deniz Kuvvetlerimizin gelişmesine paralel olarak temel çalışmalara başlanmış olmasına rağmen, II. İkinci Dünya Savaşı bu çalışmaları engelledi ve Gölcük Tersanesi'nin asıl gelişimi 1950'den beri devam ediyor.

 

Gölcük, Cumhuriyetten sonra kurulmuş gerçek bir şehir. Gölcük köylerine bağlı Halidere, Ulaşlı ve yazlık köyler dışında 21 köy İzmit Sancağına bağlı Bahçecik Nahiye Müdürlüğü tarafından yönetildi. Cumhuriyetin ilanından sonra 1930 yılında İhsaniye köyünde nahiye merkeziyle birlikte jandarma teşkilatı kurulmuştur. Gölcük şehrinin nüfusu, İstanbul tersanelerinden Yavuz zırhlılarının onarımı nedeniyle kurulan atölyelerde çalışmak üzere gelen işçi ve aileleri ile hızla artmaya başladı. 9 Haziran 1936'da kabul edildi ve 15 Haziran 1936 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Bu arada 3012 sayılı kanunla Gölcük kazası meydana geldi. Kaza’da devlet dairelerine uygun bina bulunmaması nedeniyle Değirmendere beldesindeki kiralık binalarda geçici görevler başlatıldı. Kısa sürede yapımı tamamlanan Hükümet Konağı 1938 yılında geçilerek Gölcük’e devlet teşkilatı yerleşti.

 

Kazanın kurulması ile Nahiye Müdürlüğü İhsaniye'den çıkarıldı ve geriye sadece Jandarma teşkilatı kaldı. 1942 yılında çıkarılan 3887 sayılı özel işgal kanunuyla yapılan kamulaştırmalarda, devlet konağının kamulaştırma alanında kalması nedeniyle İl Genel Kurulu tarafından alınan kararla Şubat 1944'te devlet teşkilatı tekrar değirmene devredildi. . Değirmendere'de 10 yıl geçirdikten sonra, 4 Mart 1954'te çıkarılan 6322 sayılı Kanun uyarınca iktidar Hükümet'i tekrar Gölcük'e taşındı. Gölcük'deki Hükümet Konağı, Nahiye ve nüfus teşkilatı ile polisin gelişi nedeniyle Değirmendere'de teşkilat kuruldu. 21 köyü mevcut olan Gölcük’ün Halidere ve Ulaşlı köyleri Karamürsel'den alınarak bu sayı 23'e çıktı.

 

 

Ancak Değirmendere'nin nahiye olmasıyla köy sayısı 22 'ye düşürüldü. Saraylı köyüne bağlı Damlar mahallesi 1959 yılında müstakil köy haline getirilerek köy sayısı tekrar 23'e çıkarıldı. Bakanlar Kurulu'nun 06.09.1966 tarih ve 4636 sayılı kararı ile İhsaniye köyünde belediye teşkilatı kuruldu. Bugün Gölcük ilçesi, bir (ortada) Gölcük, diğerleri; Değirmendere, İhsaniye, Halıdere, Ulaşlı, Hisareyn, Kır Evi 6 belde 23 köy bulunmaktadır. Lazlar 93 yıl sonra ilçenin birçok mahallesinde bulundu.

 

Coğrafya


Gölcük, coğrafi konumu ve alanı ile ülkemizdeki 81 ilin 41'inden daha önemli bir ilçedir.İzmit Körfezi'nin güney kıyılarında ve körfezin doğu ucunda, genişliği 2 km olan Gölcük, bir boğum üzerine inşa edilmiştir. Şehir, burayı çevreleyen üzüm bağları, bahçeler ve konutlarla birlikte Samanlı Dağları'nın kuzey yamaçlarına kadar uzanır. Şehrin idari sınırları doğuda İhsaniye Belediyesi, batıda Değirmendere Belediyesi, Şirinköy, Örcün köyü ve Saraylı köyleridir.

 

Kentin kuzeyinde İzmit Körfezi bulunur. Gölcük şehrinin bulunduğu körfez, deniz ve güvenlik açısından oldukça elverişli koşullar sunmaktadır. Antik çağlardan beri körfezin doğal limanı olduğu için, 1927 yılında modern bir şehir olarak kurulan Gölcük tersanesinde olduğu gibi tersane kurma alışkanlığından başlayarak Bizanslılar, Osmanlılar ve Cumhuriyet dönemi göletlerin gelişmesine neden oldu.

 

Gölcük, Kocaeli ilinin doğal ve tarihi güzelliklerle çevrili bir ilçesidir. Yerleşimde meraklılar için pek çok aktivite var. Denizinin varlığı ve Gölcük'ün denizle olan tarihi bölgeyi cazibe merkezlerinden biri haline getirmiştir.

Ilıcası'nın Roma döneminden kalma yazlık Termal Tesisi, gemi ve deniz müzeleri, doğal bir güzellik olan Nüzhetiye şelalesi ve Gölcük'ün merkezinde bulunan Çarşı ilçede bulunan gezilecek yerlerden bazıları.

 

Nüzhetiye Şelalesi


Nüzhetiye şelalesi, farklı ağaçlarla kaplı eşsiz doğal güzelliklerden biridir. Manzarası ve temiz havası ile günübirlik geziler için ideal yerlerden biridir. Özellikle yaz aylarında yağışların azaldığı zamanlarda kahvaltı yapmak veya kiremitte alabalık yemek ziyaretçilerin ilgisini çeken bir aktivitedir.

 

Doğanın kalbindeki şelalede doğa yürüyüşleri, çevre illerden gelenlerin ilgisini çekiyor. Sakin ve huzurlu bir yer olan Nüzhetiye şelalesi, doğayı merak eden ziyaretçilere farklı deneyimler sunuyor.Nüzhetiye köyü Nüzhetiye şelalesi, Gölcükte bulunmaktadır.

 

Gölcük Denizcilik Müzesi

 

1976 yılında Deniz şehitlerini anmak için kurulan Gölcük Deniz Müzesi 12 galeriden oluşuyor. Denizcilik tarihimizi aktarmayı amaçlayan müze, şehitlerimiz için geniş bir yere sahiptir. 17. yüzyılda kullanılan denizci kıyafetleri ve tarihi tüfekler de sergileniyor.

Müzenin bahçesinde Kıbrıs barış harekatı sırasında ele geçirilen Yunan taarruz teknesi de sergileniyor.

Müzede tarih ve denizcilik merakı olan ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek pek çok eşya bulunuyor. Müzeye giriş ziyaretçilerden ücretlidir. Vatandaşlara 10 TL, öğrencilere ücretsiz, kamera ve video cihazının türüne ve amacına göre farklı ücretler, resim ve sanat galerileri için günlük 70 TL.

Müze, Gölcük'ün merkezinde yer almaktadır.

 

Gölcük Çarşısı

 

Gölcük'ün merkezinde yer alan Gölcük Çarşısı, yöre halkının yerel ve ticari ürünlerini satışa sunduğu yerlerden biridir. Özellikle bölge dışından gelen ziyaretçilerin yöre halkıyla kaynaşmasını sağlayan çarşı, küçük ve sevimli bir görünüme sahip.

Her yıl binlerce kişinin ziyaret edip gördüğü yerlerden biri olan Gölcük Çarşısı, aranan her eşyayı bulabileceğiniz yerlerden biridir. Gölcük'ün merkezinde olması ulaşım kolaylığı sağlar.

 

Yarhisar Gemi Müzesi


Uzun yıllar Türk Donanması'nda görev yapan Yarhisar gemisi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Gölcük'e armağanıdır. Açık hava müzesi özelliği taşıyan gemi, Türkiye'nin 3. bir müze gemisi özelliğine sahiptir.

3 parçadan oluşan gemi, kaynak makineleri ile bir platform üzerinde birleştirilir. Kara üzerine inşa edilmiş bir su üstü savaş gemisi olan Yarhisar gemisi, Türkiye'nin tek gemisidir. Halka ve yeni nesillere denizciliğin öğretilmesi adına böyle bir konseptte müze oluşturulmasına karar verildi.

Yarhisar Gemi Müzesi, Gölcük'ün Kavaklı Parkı'nda bulunmaktadır.

 

Yaz Termal Tesisleri

 

Gölcük'ün dikkatini çekmeyi başaran yerlerden biri de yaz termal tesisleri. Tarihi dokusu ve mimarisi birçok yerli ve yabancı turisti çekebilir. Her yıl binlerce ziyaretçi tesiste sağlık turizmi faaliyetleri gerçekleştirmekte ve Gölcük hakkında farklı deneyimler kazanabilmektedir.

II. Yüzyılın tarihinde Romalılardan günümüze kadar kalmayı başaran Ilıca, “Tarihe Saygı” Projesi kapsamında restore edilmiş ve restore edilmiştir. Bay ve bayanlar için ayrı mekanlar bulunmakta ve çamur havuzları ile ziyaretçilere farklı aktiviteler sunulmaktadır.

Gezip görmek ve ilçeye girmek isteyenlerin ilgisini çekebilecek yerlerden biridir.Tesisin kullanımı ücrete tabidir. Ücret yaşa göre değişir. Haftanın her günü açık olan ilicada, 09:00 - 23:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Yaz termal tesisleri Gölcük merkeze 6,5 km uzaklıktadır.

 

Maşukiye

Maşukiye Gölcük'e yaklaşık 40 km. Uzaklıktadır. Kocaeli ve Marmara bölgesinin en gözde mesire yerlerinden biri olan Mashukiye, ormanlık alanları ve alabalık çiftlikleri ile günübirlik gezintiye çıkanların uğrak yerlerinden biridir.

 

Aygır Deresi

Aygır Deresi Gölcük'e yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Aygır Deresi, Kartepe'nin zirvesinden başlayıp Sapanca Gölü'ne dökülen bir deredir. Birçok su kaynağına sahiptir ve eşsiz manzarası ile sizi büyüleyebilir.


 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.