Güzellik Sırları

Epilasyon Nedir? Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır? Hangi Yöntemler Tercih Edilmelidir?


Bu başlık altında, sizler için vücutta bulunan istenmeyen tüylerden kalıcı veya geçici olarak kurtulmanın yöntemlerini, hangi aşamalarda ne gibi işlemler yaptırmanız gerektiğine dair bilmeniz gerekenleri derledik. Keyifli okumalar dileriz...

epilasyon-nedir-lazer-epilasyon-nasil-uygulanir-hangi-yontemler-tercih-edilmelidir-81667d1c-48a5-4f27-b1a4-bdda06e00b8d
Epilasyon Nedir? Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır? Hangi Yöntemler Tercih Edilmelidir?
Giriş01.04.2021 18:03

Epilasyon Nedir?

Epilasyon nedir, epilasyon vücuttaki istenmeyen tüylerin kalıcı veya geçici olarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan işlemlerin genel adıdır.
Tüy veya kıl tipik olarak insan vücudunun her yerinde büyüyebilir ve hormonal kaynaklı olarak insandan insana kalınlıkları ve incelikleri değişebilir. Tüyler, ergenlik sırasında ve sonrasında daha görünür hale gelebilir. Erkeklerin vücut tüyleri kadınlardan daha kalın, daha görünür haldedir. Hem erkekler hem de kadınlar kaş, bıyık, kirpik, koltuk altı, kasık bölgesi, kollar ve bacaklarda görünür tüylere sahiptir; erkeklerde ve birçok kadınlarda yüzlerinde, karın bölgesinde, sırtında ve göğüs kısmında daha kalın tüylere sahip olabilmektedir. 

epilasyon çeşitleri
Günümüzde ağda, epilatör, depilasyon, epilasyon, tüy dökücü krem, tıraş, lazer epilasyon, Intense pulsed light gibi epilasyon yöntemleri mevcuttur. Kıllardan kurtulma yöntemleri, kültürel, estetik, hijyen, cinsel, tıbbi veya dini nedenlerle uygulanabilir.

 

Geçici Epilasyon

Geçici epilasyon, tüyleri vücuttan geçici bir süre uzaklaştırmak için kullanılan yöntemlerdir. Bu gibi yöntemlere Depilasyon yöntemleri adı da verilir. Ağda, sarartma, iplik ile alma, epilatör, krem depilatör, tıraş gibi yöntemler kullanılabilmektedir.

 

AĞDA


Ağda, vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için günümüzde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Tüylerden tamamen arınmış pürüzsüz temiz bir görünüm elde etmek her kadının isteğidir. Kuaföre veya güzellik salonlarına gitmeden evde ağda yapmak elbette mümkün. Peki ev ağda nasıl yapılır? İşte ev yapımı ağda tarifi...

 

EVDE AĞDA NASIL YAPILIR? EV YAPIMI AĞDA TARİFİ

Evde ağda yapmak için pahalı ya da olmadık malzemelere ihtiyacınız yok. Ağda için tek ihtiyacınız olan şey; limon, su ve toz şeker. Buyrun gelin ev yapımı ağda tarifine sizlerle bir bakalım.

ev yapımı ağda

 

AĞDA MALZEMELERİ:

 • 1/4 su bardağı limon suyu

 • 1/2 su bardağı su

 • 2 buçuk su bardağı toz şeker

 


AĞDA NASIL YAPILIR?

Orta boy tencerenin içerisine ¼ oranında suyu alın ve şekeri ekleyip orta ateşte tahta kaşıkla karıştırarak ısıtmaya başlıyoruz. Şeker tamamen eridikten sonra üzerine limon suyunu ekleyin ve tahta kaşık ile karıştırmaya devam edin. Ortalama 15-20 dakika içinde hazırladığınz karışım ağda kıvamına gelecektir. Bu süreçte devamlı karıştırmayı kesinlikle unutmayın. Kıvama gelip rengi dönen ağdayı uygun bir kaba aktarın ve soğumasını bekleyin. Oda sıcaklığına geldiğinde ağdanız artık kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır. 

ağda nasıl yapılır

 

EV YAPIMI AĞDA NASIL UYGULANIR?

Hamur kıvamındaki ağdayı ince bir tabaka halinde uygulamak istediğiniz bölgeye bir tahta spatula yardımı ile sürün ve iyice yayıp bastırdıktan sonra kıllarınızın tersi yönünde hızlıca çekin.
Ağdayı her seferinde çekiştirerek ters yüz yapın.
İşlem sırasında batık ya da kopma olmaması için ağdayı mutlaka hızlıca ve ters yönde çekmeniz gerekmektedir.
Ağda işleminiz bittikten sonra vücudunuzu ılık suyla iyice yıkamayı ihmal etmeyin.  

 

AĞDA YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Ağda yapmadan önce ağda uygulaması yapacağınız bölgenin temiz ve kuru olduğundan emin olmalısınız. 
Ağda yapılacak bölgede tüyler en az yarım santimetre uzunluğunda olmalıdır. Çok uzun tüyler fazla can yakabilir, kısa tüyler ise ağdaya yapışmayabilir.

evde ağda yapımı
Ağdayı uygularken mutlaka iyice bastırdıktan sonra hızlıca ters yöne çekmeniz gerekmektedir.
Hassas bölgelere ağda yaparken dikkatli olun, öncelikle ufak bir bölgede deneyip tahriş olmuyorsa uygulamaya devam edebilirsiniz.
Ev yapımı ağdanızı buzdolabınızda uzun süre saklayabilirsiniz. Yeniden kullanmak istediğiniz zaman ise benmari üsulü eritip kullanabilirsiniz.
Ağdanız kıvamı fazla olursa çok az su ekleyebilirsiniz.

 

TÜY SARATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?


Günümüzde kadınların ve erkeklerin korkulu rüyası haline gelen istenmeyenler tüyler, uygulanan yanlış yöntemler veya hormonal bozukluklar nedeniyle başa çıkılmaz bir hale gelebilmektedir. Özellikle yaz aylarında rahatsız eden bu tüylenme durumunu engellemek için tüy sarartma yöntemleri de sıklıkla tercih edilmektedir. 
Vücudumuzdaki tüyler, ter bezlerinin çalışmasına, toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu tüyler bazı kişilerde sarı ve seyrek olurken bazılarında ise siyah köklü ve kalın olarak başa çıkılmaz bir hale gelebilmektedir. Çoğunlukla hormon bozukluğu, yan etkili ilaç kullanımı gibi nedenler bu tüylerin kalınlaşmasına neden olabilmektedir. 

tüy sarartma kremi
Kadınları toplum içerisinde rahatsız eden bu durumu ortadan kaldırmak için evinizdeki malzemeleri kullanabilirsiniz. Ayva tüyler olarak bilinen bu tüyleri koparmak ya da ağda yöntemleri ile yok etmek vücudun fazla terlemesine neden olurken farklı sorunlara da neden olabilir. Bu yüzden sarartma yöntemlerini kullanmak ideal bir tercih olacaktır. Peki tüyler nasıl sararır? Tüy sarartma yöntemleri nelerdir? Evde tüy sarartma yöntemleri nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim...

 

OKSİJEN SUYU İLE TÜY SARARTMA YÖNTEMİ

hidrojen peroksit
 

Malzemeler

 • Oksijenli su
 • Pamuk

 

YAPILIŞI
Hidrojen peroksit olarak anılan oksijenli su, tüylerinizi sarartmak için kullanabileceğiniz pratik ve etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Yapmanız gereken şey aslında çok basit. Oksijen suyundan pamuğa birazcık damlatın ve sarartmak istediğiniz bölgeye sürün ve biraz bekletin. Tüylerinizin hızlı bir şekilde sararmasını istiyorsanız, örneğin kolunuza oksijenli su sürüp 25 dakika kadar güneşte bekleyin. Güneş ışınları, tüylerin kısa sürede sararmasını sağlayacaktır. 

 

LİMONLA TÜYLERİNİ SARARTMA

limonla tüy sarartma

 

MALZEMELER

 • 1 adet limonun suyu
 • Yardım bardak su

 

YAPILIŞI
Bir kasenin içerisine yarım bardak suyu ve taze sıkılmış limonun suyu koyup karıştırın. Pamuğu bu karıştırma kabının içerisine batırıp sarartmak istediğiniz yere iyice sürün. Bu yöntemle kol ve bacak tüylerinizi sarartmak istiyorsanız en az ortalama 2 saat güneşte beklemelisiniz. Bu yöntemi yüzünüze deneyeceksiniz öncelikle kulağınızın arka kısmına sürüp kızarıp kızarmadığını test edin. Eğer şişme, tahriş ya da kaşıntı yoksa yüzünüze de uygulayabilirsiniz. Haftada 1-2 defa deneyebilirsiniz.
                            

İP İLE TÜY NASIL ALINIR?

Hemen her güzellik uzmanı tarafından yüzdeki tüylerden kurtulmanın en sağlıklı yöntemlerden birinin iple almak olduğunu söyleyecektir. Peki iple tüy nasıl alınır? 
İple tüy alma hem yeni tüy çıkma süresini uzatır hem de en zararsız yöntemlerden biridir. Yalnız tüy alma işlemi sırasında biraz acı hissedebilirsiniz.
İple tüy almak için ilk olarak olabildiğince ince bir ip seçilmelidir. Seçtiğiniz ipi hemen hemen 4 karış uzunluğunda kesmeliyiz. Sonrasında ipi ikiye katlayıp ortasından '8' görüntüsü elde edecek şekilde çevirmelisiniz.

ip ile tüy alma
Bir tarafına işaret parmağına ve diğer tarafını baş parmağınıza geçiriyorsunuz. Diğer tarafın bir ucunu ağzımızla sıkıştırıp diğer kısmını parmağımıza doluyoruz. Ağzınıza almak istemiyorsanız parmaklarınıza dolayabilirsiniz.
Sonrasında tüylerini almak istediğimiz bölgedeki tüyleri iplerin arasına sıkıştırarak ileri geri hareket ettiriyoruz. Tüylerin kopmasını sağlayacak bu hareketi yaparken cildinizi tahriş etmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

EPİLATÖR İLE TÜY ALMA NASIL YAPILIR? HANGİ ÇEŞİT EPİLASTÖRLER KULLANILMALIDIR?

Ağdanın acısına dayanamıyor ancak her gün tıraş yapmakla uğraşmaya da üşeniyorsanız kılları kökünden alarak uzun süreli pürüzsüzlük elde etmek ama bu sırada ağda kadar acı çekmemek elbette mümkün. Aradığınız çözüm belki de epilatör cihazlar. Bu cihazların döner diskleri istenmeyen tüyleri kökünden almaya yardımcı olur ve ortalama 3 hafta boyunca etek, elbise giymeden ya da plaja gitmeden önce bacaklarınızı, kollarınızı veya vücudunuzun diğer bölümlerini dert etmek zorunda kalmazsınız.


 

Epilasyon aleti hangi bölgelerde kullanılır? 
Epilasyon aletleri içinde bölgelere uygun başlıklara sahip bir ürüne sahipseniz yüz, koltuk altı, kol, bikini bölgesi ve bacaklar gibi bölgelerde kullanabilirsiniz.

Epilasyon aleti tüyleri azaltır mı? 
Epilasyon aletlerinin tüyleri azalttığına dair herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Ancak kökünden alınan tüyler, tıraş uygulamalarında göre genellikle daha ince ve yumuşak çıkmaktadırlar.

Epilatör kullanımı ne kadar acıtır? 
Epilatör kullanımında acı oranı elbette kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ancak yaparken cildi gergin tutmak, tüylerin çok uzun olmaması, eğer cihazınız suda kullanıma uygunsa duşta kullanmak, çok kuru bir cildiniz var ise düzenli olarak nemlendirici kullanmak acı ve tahrişi en aza indirecektir.

Epilasyon sonrası tüyler ne kadar zamanda çıkar? 
Bu durum kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak 3 hafta sonra tüyler yeniden yüzeyde belli olmaya başlayacaktır.

Krem Depilatör, Depilatör ne demektir?
Depilatör, kıl dökücü; kıl sökücü anlamına gelmektedir. Depilatör tıp alanında sık sık karşılaşılan, anlamı bilinmesi gereken kelimelerden biridir. 

 

TIRAŞ

tıraş nedir
Tıraş; tıraş bıçağı, ustura veya herhangi bir tür bıçaklı alet kullanarak kılların yüzeyden temizlenmesi anlamına gelmektedir. Tıraş genellikle erkekler tarafından yüz kılları, bıyık ve sakallarını veya gerek gördükleri bölgelerindeki kılları temizlemek için, kadınlar tarafından bacak ve koltuk altı kılları veya diğer bölgelerdeki kılları çıkarmak için uygulanan bir yöntemdir.
Tıraşa başlamadan önce duş ya da banyo yapmalı. Kadın tüylerinin erkek tüylerine göre daha ince olmasına rağmen kadın tüyleri bakır tel ile aynı kalınlıktadır. Tüylerinizi ılık suyla ıslatarak tıraşı ortalama %60 oranında kolaylaştırabilirsiniz.
Suda çok fazla kalmamaya dikkat etmelisiniz. 15-20 dakikadan sonra su, derinizin buruşmasına ve hafif kabarmasına, tıraşınızın istediğiniz gibi olmamasına neden olacaktır.


Cildinizi tıraşa hazırlamak için sabun kesinlikle kullanmayın çünkü tıraş esnasında jiletin tıkanmasına neden olacaktır bu da cildinizde tahribe yol açabilir. Ayrıca birçok sabun cildinizin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olur. Bu sebeple kullanacağınız sabunlardan PH değerleri cilt dengesine uyan sabunlar seçmelisiniz. Vücudunuzda oluşan doğal yağları ve deodorant vb kalıntılar için bacaklarınızı ve koltuk altlarınızı temizlemesiniz. Tıraştan önce nem bakımından zengin tıraş jeli uygulamak, tüylerinizi ıslak tutmanıza ve tüylerinizin yumuşamasına yardımcı olur ve jiletin deriniz üzerinde kolayca kaymasını sağlar. 
Tıraş için uygun donanımlı jileti seçmek önemlidir. Pürüzsüz bir cilt için tüm tüylerinizi önemli ölçüde almalıdır. Dizleriniz ve bilekleriniz gibi zorlayıcı bölgelerde dahi, bıçakların her biri tek tek cildinizle temas halinde olur. Bu yüzden jilet seçerken cilt tipinize uygun jiletler seçmeye özen gösterin. Yeni bir jilet ile tıraş olun. Yeni jiletler daha yumuşak, daha rahatlatıcı bir tıraş sağlar ve kesikleri, tahrişleri engeller. Jiletlerinizin başlıklarınızı, keskinliğini yitirdiğinde ya da tıraş sırasında rahatsızlık vermeye başladığında mutlaka değiştirmelisiniz. Tüylerin uzama süresi kişiden kişiye değiştiği için, başlıkların ne zaman değiştirileceğine en iyi kararı siz verebilirsiniz. Kadınlar ortalama olarak her 8 ila 10 tıraştan sonra jiletlerini değiştirirmelilerdir.

yüz bölgesi tıraş
Tıraş olurken jiletinizi, mümkün olduğunca hafif bir şekilde ve az bir güç ile  uyguladığınız zaman çok rahat bir işlem olacağından emin olabilirsiniz. Tıraştan önce bikini ve diğer hassas bölgelerinizi köpüklemeyi ihmal etmeyiniz. Fakat kadınları bu bölgelerini köpüklerken çok hassas davranmalıdırlar.
Dizlerinizin arkası, uyluk kemiğiniz ve bilek bölgeleri ile kemiğin cilt yüzeyine yakın olduğu bölgeler tıraş edilmesi en güç alanlar olarak değerlendirilir. Oysa, yeni nesil oynar başlıklı jjiletlerin manevra kabiliyetini çok daha yüksek olduğu için tıraş edilmesi zor alanları kolaylıkla tıraş etmenizi sağlar. Tıraş olmanızı kolaylaştıracak bir başka seçenek ise bu bölgeleri tıraş jeli ile ıslak tutmaktır.
Bacaklarınıza krem sürmek, cildinizin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur tabii parlatıcı kremler kesinlikle kullanmamalısınız. Tıraşınızı bitirdikten sonra, nem bakımından zengin nemlendirici krem muhakkak kullanın.

 

Kalıcı Epilasyon

İğneli Epilasyon: Kıl köklerini kıl kalınlığından daha ince bir iğne ile elektrik enerjisi kullanılarak tahrip edilmesidir.

Fotoepilasyon: Yoğunlaştırılmış ışık kaynakları ile yapılan epilasyon yöntemidir.

Lazer epilasyon: Lazer enerjisi kullanılarak kıl köklerinin tahrip edilmesi esasına dayanan yöntemdir.

 

Lazer Epilasyon Nedir?


Lazer kavramı, kuantum teorisinin bir parçası olarak Albert Enstein tarafından 1917 yılında geliştirilmiştir. Enstein, lazer sistemini fonksiyonel bir şekilde kurabilmek için gerekli prensip ve kavramları öne sürmüştür. Ancak fonksiyonel lazerlerin üretilmesi uzun yıllar sürmüş ve ilk lazer cihazı ruby 1960’ta geliştirilen ruby lazer olmuştur.

Lazer yöntemi ilk zamanlarda endüstriyel ya da askeri amaçlı kullanılmıştır. Tıbbi uygulama alanlarının kullanımı için ise çok daha ileriki zamanlarda lazer sistemleri üretilmiştir. Yıllar içerisinde kısa kısa atışlar yapabilen yeni lazer cihazları geliştirilmiştir. Lazerlerin tıbbi gelişim süreci 1983'ten itibaren başlamıştır.

bacak bölgesi lazer epilasyon

Cilt lekeleri tedavisi, kılcal damar tedavisi, dövme çıkarma gibi alanlarda kullanılmak üzere yeni lazerler üretilmiştir. Tıbbi ve klinik çalışmalar bu alanlarda hız kazanmıştır. İlk epilasyon türü ışık temelli şekilde 1994 yılında uygulanmaya başlamıştır. Lazer epilasyon uygulamaları 1990'lı yılların sonunda onaylanarak kliniklere girmiş ve aktif olarak kullanılmaya başlamıştır. Lazer epilasyon 1998’ de FDA tarafından onaylanması gereken bir uygulama olmuştur.

Lazer epilasyonda amaç, kılı üreten kök hücrelerini hasara uğratmak, fonksiyonunu bozmaktır. Kılın yapısında bulunan ve melanin adı verilen siyah boya maddesinin lazer ışınını emmesi ile oluşan ani yüksek ısı enerjisi, kılların kök hücrelerini hasara uğratır. Siyah kıllar, yani melanin maddesini fazlaca içeren kıllar epilasyondan daha fazla etkilenirken, gri, beyaz ve sarı kıllarda etkinlik yok denecek kadar düşük olmaktadır.

lazer epilasyon

Vücuttaki istenmeyen tüyler gerek kadınlar gerekse erkekler için estetik bir sorun haline gelmiştir. Aşırı tüylenme; kullanılan çeşitli ilaçlardan kaynaklanabildiği gibi kalıtımsal veya hormonal de olabilir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için günümüzde kullanılan ağda, jilet, ip, cımbız ve kimyasal tüy dökücüler ile kalıcı çözüm elde edilememektedir.

Lazer epilasyon uygulamalarında amaç, kıl folikülünde yerleşmiş olan ve melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir.

 


Lazer Epilasyon Çeşitleri

lazer cihazları

Lazer epilasyonun kullanımda olan dört farklı türü bulunur. Dalga boyu farklı olan bu lazer epilasyon cihazlarının etkinliği, kişinin cilt, kıl tipine ve rengine göre değişiklik gösterir. Cihazın dalga boyu deriye nüfuz etme kapasitesini belirler. Dalga boyu kısaldıkça kıl kökü tarafından tutulması artar. Yüksek dalga boyunda hissedilen acı fazladır ancak cihazlar arasında bulunan farklılıklar ve ayarlar ile bunlar değişkenlik gösterebilir. Genel olarak uygulanan lazer epilasyon çeşitleri başlıklar hâlinde şöyle sıralanabilir:


Alexandrite Lazer

Vücudumuzdaki istenmeyen tüyleri azaltmak için yaklaşık 20 yıldır kullanılan lazer ışın teknolojisine her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Ancak bu adımda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hangi yöntemi kullanmanız gerektiğidir. Sizler için son yıllarda kadınlar tarafından genellikle tercih edilen ve sonuçlarından memnun kaldıkları Alexandrite Lazer yöntemini inceleyeceğiz. Tüm Detayları ile Alexandrite Lazer Epilasyon yazımızı inceleyebilirsiniz…

alexandrite lazerAlexandrite lazer, epilasyon sırasında en çok kullanılan lazerdir. Günümüzde neredeyse tüm lazer merkezlerinde ve hastanelerde alexandrite lazer bulunmaktadır. Bu tip lazerin en belirgin özellikleri uygulama prosedürlerinin daha kolay olmasıdır.

Hızlı lazerler olduklar için günlük yapılabilen işlem sayı da artış göstermektedir. İşlem süresi kısıtlıdır. Alexandrite lazerlerin uygulamayı yapacak kişiler tarafından tercih edilmelerinin sebeplerinden biri de uygulama yapıldığında kıllar yandığından uygulama yapılan alanın kıllardan anında temizlenmesidir. Bu kılsızlık durumu birçok kişiyi tatmin etmektedir.  


Alexandrite lazerde ağrı oldukça minimaldir. Birçok kişi ağrının minimum olmasından dolayı da alexandrite lazeri daha çok tercih etmektedir. Lazer epilasyon amacı ile alexandrite lazer yalnızca açık cilt tiplerinde uygulanabilmektedir. Bunun nedeni alexandrite lazerlerin kıl köklerinde bulunan melanin adındaki boya maddesi üzerinde etki etmesidir.
 
 

Alexandrite Lazer Nasıl Etki Eder?

Alexandrite Lazer, tek bir dalga boyundaki ışıktan oluşan bir optik enerji sağlar. Belirli dalga boylarındaki lazer ışınları, hedef yapıdaki renk içeren maddeler tarafından emilerek optik enerjilerini aktararak ısı enerjisi dönüştürürler. Sadece hedef yapıda oluşan bu ısı enerjisi çevre dokularda çok az etki yaratarak hedef yapıyı tahrip etmektedir. Hedef yapıda anlık olarak 80-90 °C lik ısı artışı oluşturarak kıl köklerinde geri dönüşümsüz bir hasar yaratırlar.

alexandrite lazer epilasyon uygulaması

 

Alexandrite Lazerin En Önemli Avantajları Nedir?

Alexandrite Lazer şu an için lazer teknolojisinde son nokta olarak kabul edilmektedir. Diğer lazerler tiplerinde bulunan tüm özellikleri barındırmasının yanında çalışma hızı açısından diğer sistemlerden biraz daha hızlıdır. Bu özellikleri sayesinde tüm vücut epilasyonu 45-50 dakika gibi çok kısa sürede bitirilebilmektedir. 

 

Alexandrite Diğer Lazerlere Göre Yetersiz Midir?

Hayır. Kıl kökünde etkiyi sağlayan kılın tuttuğu ısı enerjidir. Kalın ve siyah kıllar daha düşük lazer enerjisinde yeterli miktarda enerjiyi emerler. İnce kıllarda ise etki sağlanabilmesi için kısa sürede ve yüksek miktarda enerjinin verilmesi gerekmektedir. Birçok lazer cihazı tekrarlanan yüksek enerjili ve kısa süreli lazer atışlarını sağlayacak güce sahip olmayabilir. Diğer lazerlerden farklı olarak Alexandrite lazerin atış sırasında sağladığı enerji atış süresine bağlı değildir. İnce kıllar için gerekli yüksek enerjili ve kısa süreli atışların tekrarlanan atışlar sırasında sağlayabilmektedir.

diğer lazerlere göre yetersiz midir

 

Alexandrite Lazer Epilasyonun Avantajları Nedir?


Kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar. Kıllarda tekrar büyüme olsa bile oluşacak kıllar zayıf, açık renkli ve az miktarda çıkmaktadır. Güvenilir bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Kanserojen bir madde içermemektedir. Kullanılan cihazın özelliklerine göre değişmekle birlikte hızlı bir yöntem olarak kabul edilir. Ağda ya da diğer depilasyon uygulamalarında görülebilen cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

 

Lazer Epilasyon Neden Tek Seans Değildir?

Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde gelişim göstermez. Uygulama esnasında olgun fazda (anagen) olan kıl kökleri etkilenirken, gerileme (telogen) ve dinlenme (katagen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Etkilenmeyen kıllar için bir süre sonra tekrar ara seans uygulanması gerekebilir. Seans aralıkları bölgeye göre 4-8 hafta arasında değişmektedir.
 

Lazer Epilasyonda Sonuç için %100 Garanti Var mıdır?

Hayır. Tıbbi olan bu tarz uygulamalarda %100 garanti vermek hem doğru hem de gerçekçi değildir. Kişinin genetik veya hormonal yapısı, kılın rengi ve yapısı farklı sonuçlar doğurabilmektedir.
Ön muayene sonrası doktorunuz size olabilecek sonuçlar ile ilgili gerekli bilgileri verecektir.

 

 

Lazer Güvenli Bir Uygulama Mıdır?

Epilasyon amaçlı lazer sistemleri ise 15-20 yıldır kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde lazerin epilasyon ve diğer estetik amaçlı uygulamaları günümüzde daha da güvenli olarak yapılmaktadır. Lazerin kanser yaptığına veya sağlığı etkileyecek şekilde radyasyon yarattığına dair hiçbir bilimsel kaynak bulunmamaktadır. 1983 yılında yapılan bir araştırmada lazerin iyonik bir etkisi olmadığı ve canlı büyüyen bağ dokusu hücreleri üzerinde hiçbir kötü etkisi olmadığı gösterilmiştir. 

 

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyon uygulamadan birkaç hafta önce kıl köküne zarar veren ağda, cımbız gibi yöntemlere son verilmiş olmalıdır. Lazer epilasyona başlanmadan önce tüylerin sarartılmamış olması gerekir. Çünkü lazer enerjisi ancak gelişme evresinde bulunan ve pigmentasyonu yüksek kıl köküne etki etmektedir. Daha önceden cımbızla kılın çekilmesi ya da kılın renginin açılması durumunda lazerin etki edeceği hedef kaybolacağı için beklenen etkinin görülemeyebilir. Cildi soyan peeling gibi işlemlere en az 2 hafta önceden son verilmelidir.

 

Lazer Epilasyondan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyon uygulanmış bölgeler güneşle direkt temas eden bölgeler ise güneşe çıkmadan ortamala 30 dakika önce mutlaka en az 30 SPF güneş koruma kremi uygulanmalıdır. En az 1 hafta doğrudan güneşlenilmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Bu kriterlere uyulmadığı durumlarda lazer uygulanan bölgelerde lekelenme görülme olasılığı artmaktadır. İlk 2-3 gün cildi tahriş eden peeling, keseleme gibi işlemler kesinlikle uygulanmamalı, sıkı ve sert giysiler giyilmemelidir.
 

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilmektedir?

12 yaşından itibaren koyu renkli tüyleri olan herkese uygulanabilir.
 

 

Kimlere Lazer Epilasyon Uygulanmaz?

12 yaşından küçüklere, tersine bir kanıt olmamasına rağmen hamileliğinin ilk 3 ayı içinde olanlara, cildinde kanser veya kanser öncesi lezyonları olanlara, derideki kollajen dokuyu tutan hastalığı olanlara (Sedef gibi), deri renginde değişikliğe yol açan hastalığı olanlara, akne nedeniyle son 6 ay içinde ilaç kullanmış kişilere lazer epilasyon uygulanmaz. Herpesli (uçuk hastalığı) bölgelerde, sedef hastalığı olanlarda, cilt enfeksiyonlarında lazer epilasyon yapılamaz. Birçok lazer cihazın da bronzlaşmış ciltlere lazer epilasyon uygulanmamaktadır, rengin açılmasını beklemek gerekmektedir. Lazer epilasyon, beyaz, gri, kızıl ve sarı renk kıllara genellikle etkinlik göstermemektedir.

Ruby Lazer: 694 nm dalga boylu bu lazer tipi çok kısa tüyler üzerinde etkilidir. Açık renkli cilt tiplerinde daha etkili olan Ruby Lazer dudak üstü gibi bölgelerde etkilidir.

 


Diode Lazer Epilasyon


Diode lazerler alexandrite lazerden farklı teknolojik özelliklere sahiptir. Aslında Diode Lazer 810 nm dalga boyundaki lazerlere verilen genel bir ad olarak ortaya çıkmıştır. Farklı ülkelerde üretilmiş olan farklı markalarda diode lazerler Türkiye’de kullanılmaktadır. İki lazer çeşidi de genel olarak epilasyonda kullanılsa da birbirlerinden önemli farklılıklar gösterirler. Diode lazerler alexandrite lazere göre daha fazla derine inerler. Bu nedenle derin köklü kıllarda daha etkili sonuç sağlarlar. Diode Lazer içeriğimizi inceleyerek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz...

Lazer epilasyon
Diode lazerler yüz bölgesi, sırt bölgesi ve kol bölgesinde en etkili lazerlerdir. Bu nedenle bir lazer kliniğinde mutlaka bulunmalıdır.
Diode lazerlerin önemli avantajlarından bir tanesi de tüm cilt tiplerinde kullanılabilmesidir.

 

Diode Lazer ile

 • Deri üzerinde leke kalma ihtimali azdır.
 • Diode lazerler koyu renk ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tiplerinde kullanılabilen lazer türlerindendir.
 • Kontakt ya da hava soğutmalı tipleri vardır.
 • Dalga boyu deride alexandrite ve ruby lazerlere kıyasla daha fazla derine ulaşabilir.
 • Cihazın teknik özelliklerinden dolayı pulse süresi uzundur ve esmer tenler için de kullanılabilir.
 • Pulse süresinin uzun olması nedeniyle ince kıllarda etkinliği azalabileceği için pulse süreleri ayarlanabilen diode cihazları da üretilmiştir. Bu tip fonksiyonu bulunan diode lazerler ince tüylerde etkili olabilen önemli lazerlerdendir.
 • Derin ve kalın kıllarda etkinliği daha fazladır. Bu özellikleri nedeniyle kol ve yüz bölgesinde, erkek sırt bölgesinde en başarılı lazerlerdir.

koltuk altı lazer epilasyon

 

Buz Lazer Epilasyon

SOPRANO ICE bir Buz Lazer Epilasyon cihazıdır. Aynı zamanda diode lazer uygulaması olup; lazer epilasyon uygulamalarının çok daha farklı bir boyuta geçmesine vesile olmuştur. Yaz dönemlerinde de korkmadan epilasyon yapabilmenizi sağlayan bu harika uygulama sayesinde, mevsim ayırt etkmeksizin dilediğiniz zaman lazer epilasyon yaptırabilirsiniz.
Diğer eski cihazlara oranla buz lazer epilasyonun soğutma sistemi çok daha fazla soğutma gerçekleştirmektedir. Cihaz işlem esnasında -3 dereceye kadar soğutma sağlıyor, cihazın başlığının işlem sırasında buz tutacak kadar soğuması da işlemde hastaların herhangi bir acı hissetmemelerine olanak sağlıyor.

Uygulama tüm vücut için yaklaşık 35 - 45 dakika gibi bir sürede sona ermektedir. Bölgesel uygulamalarda ise bu süre oldukça kısa sürmektedir. Tüm bunların yanı sıra ince tüylerin ve açık renkli tüylerin bile alınabilmesini sağlayan bu harika sistem, acısız bir şekilde dilediğiniz bölgenize epilasyon yapılabilmesine yardımcı olmaktadır.  Dört mevsim uygulanabilir oluşu ve  medikal CE ve FDA sertifikası bulunan Buz Lazer, her türlü cilt ve kıl tipi için kullanılabilmektedir.

buz lazer epilasyon
Özellikle de erkeklerin acı eşiklerinin bayanlara oranla daha düşük olduğunu düşünürsek, "Soprano ice" Buz Lazer Epilasyon cihazının erkekler için oldukça uygun olduğunu söyleyebilir. Kıl yapıları nedeni ile normal cihazlarda daha çok acı hissedebilecekken, bu muhteşem teknoloji sayesinde sıfır acı ile tüm vücut kıllarından ve tüylerinden kolay bir şekilde kurtulabilmektedirler. Kısacası eğer tüylerinizden rahatsız oluyorsanız ve acı çekmeden bu tüylerden kurtulmak istiyorsanız mutlaka "Soprano ice" Buz Lazer Epilasyonu denemelisiniz.

Lazer epilasyon tedavisi güzellik merkezlerinde ve hastanelerde farklı uygulamalar ve yöntemler ile yapıldığından fiyatları da değişkenlik göstermektedir.

 

ND:YAG Lazer Nedir?


ND: YAG Lazer 1064 dalga boyunda daha derine inen ve sadece tüyleri yok etmek için değil başka şeyler için de kullanılan bir lazer ışık dalga boyudur. ND:YAG Lazer içeriğimizi inceleyerek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz...

nd-yag-lazer-epilasyon
Daha çok kırmızı hücreleri görür ve yaygın kullanım olarak kılcal damar tedavisinde kullanılmaktadır.
Diğer sistemlerden farkı tamamlayıcı olarak kullanılmasıdır. Daha derine inip kılcal damarlar tarafından emildiği için ağrısı biraz daha farklı olmaktadır. ND:YAG Lazer melanini çok fazla görmediği için daha derinin altına inerek kırmızı hücrelere tutunduğu için bronzlaşdığınızda da bu lazer etkisini göstermektedir. 
Derinin melanini rengiyle ilgilenmediği için yaz kış 4 mevsim kullanılabilecek lazer epilasyon dalga boyudur. 
Lazer epilasyondaki temel amaç renkli tüylerin köklerine hasar vererek kalıcı olarak istenmeyen tüylere çözüm bulmaktır.

ND:YAG LAZER EPİLASYON

 

Nd:YAG Lazer Epilasyon Avantajları

 • Koltuk altı ve genital bölge dahil olmak üzere vücudun tüm bölgesine uygulanabilir.
 • Çok koyu cilt tiplerinde dahi kullanılabilir.
 • Yüzeysel kılcal damar tedavisinde de kullanılabilir.
 • Cilt lekelenmesine sebebiyet vermez.
 • Yaz mevsiminde de uygulanabilir.
 • Kıl batması ve kıl dönmesi diye tabir edilen folikülit tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Özellikle yüz bölgesindeki tüyler için daha etkili sonuçla vermektedir.
 • Tedavi Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli
 • Tedaviye başlamadan 1 ay öncesi iple alma, cımbız, ağda, iplikle alma, tüy sarartma gibi uygulamaların yapılmaması, solaryuma girmekten veya güneşlenmekten kaçınmak tavsiye edilir.
 • Tedavi sonrasında hafif geçici kızarıklıklar oluşabilir ve kaşımamanız gerekmektedir.
 • Tedaviden sonra yaklaşık bir ay kadar güneşlenmek solaryuma girmek gibi cildi yoran eylemlerden de kaçınılması gerekmektedir. Güneşe çıkacağınız zamanlarda ise yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmanız gerekmektedir.

ND:YAG LAZER KALICI MIDIR

 

Nd:YAG Etkisi Kalıcı mıdır?


Uygulama sonunda %60 ila %90 arası azalma yaşanması öngörülmektedir. Kişinin yaşı, ten rengi, kıl köklerinin yapısı, vücut bölgesi gibi uygulamaya doğrudan etki eden etmenlere göre seans sayısı değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Uygulama Esnasında Ağrı Acı Hissedilir mi?

İşlem esnasında ağrı veya acı kapasitenizle doğru orantılı olarak hafifçe bir yanma duygusu veya acı duygusu yaşanabilmektedir.

 

Nd:YAG Lazer Nasıl Uygulanır?


Lazer epilasyon ilk başlarda sadece açık ten rengine ve koyu renkli kıllara sahip olan kişilere uygulanabiliyordu. Çünkü lazer epilasyon işlemi sırasında, kıl kökünde bulunan melanin adı verilen renk pigmentini hedefleyen belli bir dalga boyundaki lazer ışınları cilde gönderilir. Cilt tarafından emilen lazer ışını kıl köküne iletilir ve bu noktada ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü hasara uğratır.

Melanin pigmenti aynı zamanda insan derisinde de bulunur. Cilt renginin koyu olması melanin pigmentinin fazla olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla cilt rengi ne kadar koyuysa lazer ışınını da o kadar çok emer ve ciltte yanık oluşma riski artar ve cilt lekeleri oluşabilir. Bu sebeple uygulanan lazer epilasyon yöntemlerinde koyu ten rengine sahip kişilerde ve özellikle bronz tenli kişilerde lazer epilasyon yapmak oldukça risklidir.

Teknolojik gelişmeler sayesinde koyu ten rengine sahip kişilere lazer epilasyon yapılabilmesini sağlayan Nd:YAG lazer sistemleri üretilmiştir. Nd:YAG lazer, düşük melanin emilimi ile koyu tenli kişilerin lazer epilasyona çözüm sağlayan bir dalga boyuna sahiptir. Koyu tenlerde cilt dokusuna zarar vermeden güvenle lazer epilasyon yapılabilmesine fayda sağlamaktadır.  Ayrıca erkeklerde sırt, göğüs, omuz gibi yerleşimi derin olan kılların lazer epilasyonunda etkili sonuçlara sahiptir.

Nd:YAG Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?

 

Nd:YAG Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?

Nd:YAG lazer epilasyon diğer lazer sistemlerinden daha ağrılı bir süreçtir. Bunun nedeni, diğer dalga boylarına kıyasla cildin daha derin tabakalarına nüfus etmesidir. Uygulamadan sonra kabarma, kızarıklık ve hafif ödem olabilir. Bu durum birkaç gün sürebilir.

Özellikle bronz tenli kişilerde yüksek dozlarla yapılan uygulamalar ciltte yanık oluşmasına neden olabilir. Bu geçici yanıklar sonrasında ciltte kabuklanma olur ve kabuk düştükten sonra hipopigmentasyon (ciltte beyaz lekeler) gelişebilir. Uygun dozlarla uygulandığında bu tür yan etki riski çok düşüktür.

Nd:YAG lazer ile bronz ten

Nd:YAG lazer ile bronz ten dahil tüm cilt tiplerinde lazer epilasyon yapılabilmesi önemli bir avantajdır. Ancak Nd:YAG lazer epilasyonun bazı dezavantajları da vardır. Nd:YAG lazer teknolojisi küçük çaplı tedavi başlıkları ile uygulama yapılmasına izin verir. Bu da lazer epilasyon seanslarının bir hayli uzun sürmesine neden olur.

Nd:YAG lazer epilasyonun uzun seans süresi ve fazla ağrılı olması koyu tenli kişilerin lazer epilasyonu için daha gelişmiş teknolojiler üretilmesine neden olmuştur. Bu amaçla Buz Lazer geliştirilmiştir. Geleneksel lazer atışları yerine tedavi başlığının sürekli hareket ettirildiği ütüleme tekniği ile lazer epilasyon ağrısı nerdeyse tamamen ortadan kalkmıştır. Cildi buz gibi soğutan başlık da konforu arttırmıştır.

yüz bölgesi lazer

Buz lazer ile de Nd:YAG lazer gibi bronz ten dahil tüm cilt tiplerinde güvenle lazer epilasyon yapılabilmektedir. Buz lazerin yeni modeli Buz Lazer Platinum, tüm cilt tiplerinin yanı sıra ince kıllarda da etkili lazer epilasyon yapmaktadır. Lazer epilasyonda kullanılan Nd:YAG, Alexandrite ve Diode dalga boylarını tek bir sistemde birleştiren Buz Lazer Platinum dünyanın ilk ve tek 3 dalga boylu lazer epilasyon cihazıdır. Her dalga boyunun avantajını en üst seviyeye çıkarıp, dezavantajlarını ise minimuma indirmiştir.

Koyu tenli ve bronz tenli kişiler için Nd:YAG lazer epilasyonu tercih eden ancak dezavantajlarından şikayetçi olanlar için Buz Lazer Platinum iyi bir çözümdür.
ND:YAG lazer uygulaması fiyatları bulunduğunuz şehre gideceğiniz merkeze ve uygulama yaptıracağınız bölgelere göre fiyat bilgisi değişiklik gösterebilir.

 

Kullanım Alanları


Lazer epilasyon uygulamaları, uzman doktorlar tarafından uygulama yapılacak bölgeyi cilt tipine ve kıl yapısına göre inceleyerek değerlendirmesi ile başlar. Gerekli incelemelerin sonucunda, lazer epilasyona uygunluk durumu, olası sonuç ve yan etkileri kişiye aklında soru işareti kalmayacak şekilde anlatılır.


Daha sonra lazer epilasyon uygulama işlemine geçilir. Epilasyon uygulaması sırasında uygun lazer tipinin seçilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle bir lazer kliniğinde aşağıdaki üç epilasyon cihazı da bulunmalıdır. Bu cihazlar nm cinsinden ışık dalga boylarına göre isimlendirilir. Bunlar:

Uygun lazer epilasyon cihazı ve doz belirlendikten sonra lazer epilasyon işlemine başlanır.

 


Lazer Epilasyon İşleminin Başarısı Nelere Bağlıdır? 

Lazer Epilasyon uygulamalarında, işlemin başarısını etkileyen çok fazla etken mevcuttur. Tüm bu etkenler dikkate alınarak uygulanan lazer epilasyon uygulamalarında en iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden lazer epilasyon uygulaması yaptıracak kişilerin bu detaylara kesinlikle dikkat etmesi gerekmektedir.

lazer epilasyon aletleri

 

Cihaz Seçimi

Başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için ilk adım, elbette doğru cihazın seçimidir. Yukarıda sizler için hangi lazer epilasyon aleti hangi cilt tiplerine daha uygundur açık tenler hangi cihazları koyu tenler hangi cihazları kullanmalıdır gibi detayları anlatmıştık. Bu linke tıklayarak cihazların detaylı anlatımlarına ulaşabilirsiniz.

 

Cilt Rengi

Uygulama yapılacak kişinin cilt renginin açık tonlu olması, uygulamada büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü açık cilt tiplerinde doz artışı çok daha rahat yapılabilmektedir. Lazerde cilde uygulanan doz ne kadar yüksek olursa başarı o kadar artmaktadır.

 

Kıl Rengi

Lazer epilasyon uygulamalarında kılların kalın olması çok daha iyi sonuç almanıza sebep olur. Bu sebeple kıl kökü ne kadar koyu ise lazer ışınlarını o kadar iyi tutar ve bu da başarılı sonuç almanızı sağlar. İnce tüylerde ise etkinlik çok az olur ya da maalesef istenilen sonuça ulaşılamaz. Fakat Diode lazerler, bir kısım iyi seçilmiş ince tüylerde belirgin bir etki sağlayabilir.

kol bölgesi lazer epilasyon

 

Epilasyonun Uygulanacağı Bölge 

Epilasyonda en zor bölgelerden biri yüz bölgesidir. Yüz bölgesi için diode lazerler en ideal seçimdir. Yüz bölgesinde bulunan ince tüylerde artışa neden olduğu için alexandrite lazer yüz bölgesinde kesinlikle tercih edilmemelidir.  Koltuk altı, genital bölgesinin üst kısmı ve alt bacak bölgesi lazer epilasyona en iyi cevap alınan bölgelerdir. Elbette tüm bu durumlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

 

Cinsiyet

Kadınlar lazer epilasyon için erkeklere göre daha avantajlıdır. Erkeklerde ise başarı ortalaması kadınlara oranla daha düşüktür. Kadınlarda hormonal nedenli tüylenme varsa, öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir, hastalık tedavi edildikten sonra doktorunuzun veya uzmanınızın öngörüsü ile lazer epilasyon işlemine başlayabilirsiniz.

 

Lazer Epilasyon Yapılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyondan en az bir ay öncesine kadar, kılları kökünden alan ağda, epilatör, cımbız, iple alma işlemler sonlandırılmalıdır. Lazer epilasyonun kıl köklerine etki edebilmesi için kılın köküne kadar uzanması gerekmektedir.
Lazer epilasyondan yine 1–1, 5 ay öncesine kadar bronzlaşma işlemleri yapılmamalıdır ya da solaryuma kesinlikle girilmemelidir. Lazer epilasyon öncesinde kullanılan ilaçlar var ise ve bu ilaçlar özellikle deri hastalıklarında kullanılıyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Ayrıca kişi son 6 ay içinde sivilce tedavisi görmüş ise mutlaka doktora bilgi verilmelidir ve lazer epilasyon uygulaması yapacak uzmana da bilgi verilmelidir.

lazer epilasyon fiyatları

 

Lazer Epilasyon İçin Ne Gibi Hazırlıklar Yapılmalıdır?

Lazer epilasyon işlemi yapılmadan önce ıslak bir mendil yardımı ile uygulama yapılacak bölge deodorant veya diğer kozmetiklerden temizlenmelidir. Bölgedeki kıllar tıraş makinesi ile kısaltılmalıdır. İlk seanstan sonra uygulanacak seanslarda vakit kaybını önlemek için kişi kısaltma işlemini ortalama 3 gün önceden de gerçekleştirebilir. 

Lazer epilasyon uygulaması sırasında ağrı genelde minimaldir. İlk seanslarda vücudun lazer ışınlarına alışması kaynaklı olarak düşük ısılı ışınlar uygulanır ilerleyen seanslarda eğer vücut herhangi bir tepki göstermiyorsa ısı arttırılarak lazer epilasyon işlemlerine devam edilir. Fakat çok fazla acı duyan kişilerde işlemden yaklaşık 1 saat önce lokal anestezik krem uygulaması yapılabilmektedir.

 

kol bölgesi lazer

 

Lazerle Epilasyon Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Lazer cihazı tarafından üretilen lazer ışınları, bir el aleti ile cilde uygulanır. 15 mm çapındaki bir alan, her seferinde tek tek atışlarla taranır. Lazer epilasyon işlemini yapan ve yaptıran kişiler, işlem sırasında mutlaka ışınlara karşı koruyucu gözlük takmalıdır.

Cilde uygulanan lazer ışınları kılın yapısında bulunan ve siyah rengi veren melanin adındaki boya maddesi tarafından tutulur. Kıl kökü tarafından tutulan ışık enerjisi, kılda ısı enerjisine dönüşür. Kıl köküne iletilen ısı, milisaniyelik bir sürede kıl kökünü tahrip eder. Bu anda hafif bir iğne batmasına benzer bir his duyulur, kişilerin vücut yapılarına bağlı olarak kıl köklerinde şişme ve kızarıklık gözlemlenebilir.

Bu belirtiler kılların lazer ışınlarından etkilendiğini gösterir. İşlem sırasında cihaz yoluyla sağlanan hava ve kontakt soğutma sayesinde cilt korunmuş olur, acı ve yan etkiler azaltılır. Soğutma esnasında arada çok zaman geçmeden bile kızarıklığın ve ödemin geçtiği gözlemlenebilir.

 

lazer epilasyon makinaları

 

Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Lazer epilasyon sonrasında 15–20 dakika aralıklarla lazer uygulanan bölgeye buz uygulamasıyla ya da hava ile soğutmak cildi rahatlatabilir, kızarıklık ve şişlikleri bu şekilde azaltabilir ya da tamamen giderebilirsiniz. 
Lazer epilasyon işlemi sonrasında uygulama yapılan bölgeyi veya bölgeleri nemlendiricilerle nemlendirmek, yine cildin hızlı bir şekilde toparlanmasını yardımcı olur. 
Lazer epilasyon sonrasında ilk 24 saat, uygulama yapılan bölge çok sıcak su ile temas etmemelidir. Hatta gerek olmadıkça su ile temastan kaçınılmalıdır.
Epilasyonun uygulandıktan sonraki birkaç gün uygulama yapılan bölgeyi terletici ağır sporlar yapılmamalıdır. 
Uygulama sonrası 15 gün boyunca bronzlaşmak amacı ile güneşlenilmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Lazer epilasyon, cildin yüz gibi açıkta kalan bölgelerine uygulanmışsa bir sonraki seansa kadar güneşli havalarda ciltteki lekelenmeleri önlemek ve cildi korumak amacıyla kesinlikle güneş koruyucu kullanılmalıdır.

 

Lazer Epilasyon Kaç Seans Uygulanır?

Lazer epilasyonun ortalama 6 ila 8 seans uygulanması başarılı bir sonuç sağlar. Yüz bölgesi ve hormonal nedenli tüylenmelerde seans sayısı ortalama 10 olabilmektedir. Seans aralıkları vücut bölgelerinde ortalama 2 ay, yüzde ise 1 aydır. Elbette bu süreçler kişiden kişiye değişebilmektedir. Kıl kökü, ten rengi, cinsiyet vb. etkenler bu süreçleri etkilemektedir. Kimi kişilerde 4. Seanstan sonra dökülmelerde başlarken kimilerinde bu süreç sonraki seanslarda olabilmektedir.

 


Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Lazer Epilasyon, koltuk altı, genital bölge, bacak, kol, bel, sırt, yüz vb bölgelerin tamamına aksi bir durum olmadığı sürece uygulanabilmektedir. Daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

lazer-epilasyon-hangi-bolgelere-uygulanabilir

 

Koltuk Altı Lazer Epilasyonu


Geleneksel ve hijyenik aynı zamanda estetik kaygılardan dolayı genelde koltuk altı kılları en istenmeyen kıllar arasında başı çekmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde görünür bir bölgede yer alması nedeniyle koltuk altı lazer uygulaması sıklıkla tercih edilmektedir.
Koltuk altı lazer epilasyon uygulamaları, bölgenin özelliklerinden kaynaklı genellikle başarılı sonuçlar vermektedir. Ortalama 6 ila 8 seans uygulanmakla birlikte her vücut tipinde farklı sonuçlar doğrabilmektedir. Hatta koltuk altındaki lazer uygulamalarında 4 seansta bile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.


Koltuk altı kılları için lazer epilasyon uygulaması söz konusu olduğunda, koltuk altı lazer uygulamalarının lenf bezlerine herhangi bir zarar verip vermediği konusu çoğunlukla kaygıya neden olabilmektedir. Fakat lazer epilasyonun bu bölgedeki bezlerde, kanıtlanmış herhangi bir zararı bulunmamaktadır.
Lazer epilasyon uygulamasında lazer cilt altına geçmemektedir. Uygulama derinin en üst tabakasında gerçekleşmektedir. Koltuk altı lenf bezleri ise deri altı yağ dokusunun içinde bulunmaktadır. Bu nedenle bölgedeki lenf bezlerine herhangi bir zarar vermesi söz konusu olmamaktadır.


Koltuk altı lazer epilasyon uygulamasından öncelikli olarak kıllar kısaltılır. Islak mendille veya nemli bir bezle bölgedeki parfüm ve deodorant kalıntıları temizlenir. Daha sonra lazer epilasyon işlemine geçilir. Koltuk altı lazer epilasyonunda genellikle alexandrite lazer ve diode lazer tercih edilmektedir.
Koltuk altında oluşan kıl dönmeleri dahi lazer epilasyon yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Koltuk altında bulunan kıllar kalıcı olarak yok edildiğinden lazer epilasyon sonrası batık oluşumu gözlenmemektedir.

 

Genital Bölge Lazer Epilasyonu

Genelde genital bölgede lazer epilasyon, geleneksel sebeplerle ya da kişisel sebepler nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak genital bölgeye ağda, jilet gibi klasik yöntemleri uygulamak oldukça zor ve sancılıdır.
Tıraş uygulaması ise genital bölge kıvrımları nedeniyle zor olabilmektedir. Kalıcı bir epilasyon isteyenler bu nedenle son yıllarda lazer epilasyonu tercih etmektedir.

Lazer epilasyon uygulamaları, genital bölgede genellikle iyi sonuçlar vermektedir. Ortalama 6 ila 8 seans uygulama yeterli olabilmektedir. Vücut tipine bağlı olarak bu süre bazen 4 seansta bitebilir bazen ise 10 seansa varan sürelerde tatmin edici sonuçlara ulaşılabilir.

genital bölge lazer epilasyon

Genital bölgede üst kısımlardaki kılların genellikle kalın telli olması kaynaklı çok iyi cevap verebilirken, labium denilen alt dudak kısımları daha az cevap verebilmektedir. Lazer epilasyon uygulamalarında lazerin etki alanları, cilt tipi ile sınırlıdır. Bu sebeple lazer epilasyonun etkisi cilt altına inmediği için bölgede bulunan iç organlar, rahim ve yumurtalıklara kanıtlanmış herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon, genital bölgede gözlenen kıl dönmeleri içinde tercih edilen iyi bir tedavi yöntemidir. Kıl dönmesi kılların içe doğru ters büyümesi ile oluşmaktadır. Bu bölgede ters büyüyen kıllar sivilcelere veya apselere neden olabilmektedir. Lazer epilasyon uygulamaları, bu bölgedeki kılları genellikle kalıcı olarak ortadan kaldırdığı için kıl dönmelerinin uzun süreli tedavisinde kullanılabilen en iyi yöntemlerden biridir.

 

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu

Bikini bölgesi lazer uygulamaları genital bölgede olduğu gibi iyi yanıt alınabilen epilasyon uygulamaları arasındadır. Bikini bölgesinde görünen tüyler kadınları genellikle rahatsız etmektedir.

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu
Genital bölgede epilasyon istemeyen kadınlar dahi kozmetik ve estetik açıdan bikini bölgesine lazer epilasyonu tercih etmektedir. Bikini bölgesi için 6 ila 8 seans lazer epilasyon uygulaması genelde yeterli olmaktadır. Fakat vücut tiplerine bağlı olarak bu süre artabilir veya azalabilir.

 

Bacak Lazer Epilasyonu

Bacak bölgesindeki tüylenme genelde hormonal değil genetik kaynaklıdır. Özellikle bacak kıllarından şikayetçi olan kadınların çoğunun annelerinde de aynı şekilde tüylenme belirtileri vardır. Lazer epilasyon özellikle alt bacakta tüylerin koyu renkli olması kaynaklık etkili sonuçlar verirken üst bacaklar için sonuç tamamen kıl kökünün rengine bağlı olmaktadır. Ama genel olarak lazer epilasyon uygulaması yaptıran kişilerde alt ve üst bacaklarda etkili sonuçlar alınmaktadır.
Lazer epilasyon uygulaması son yıllarda bacak bölgesinde uygulanan ağda ve epilatör benzeri uygulamalardan vazgeçmelere neden olmuştur. Lazer Epilasyon, bacak gibi büyük bölgelerde kolayca ve hızlı uygulanabilmektedir ve diğer bölgelere nazaran daha acısızdır.

Bacak Lazer Epilasyonu

İğneli epilasyon gibi bacak bölgesinde tercih edilen uygulamalar saatler alan yöntemlere karşın lazer epilasyon uygulamasının 1 seansı, iki bacak için ortalama 1 ila 1, 5 saat kadar kısa sürmektedir.

Bacaklarda özellikle oturma bölgesi ve kalçalarda oluşan batıkların tedavisinde de diğer bölgelerde olduğu gibi lazer epilasyon tercih edilmektedir. Lazer epilasyon uygulaması, kalıcı olarak kılları yok ederek batık sorununu çözmede büyük etki etmektedir.

Bacak bölgesinde lazer epilasyon genellikle 6 ila 8 seans uygulanmaktadır. Vücut tiplerine bağlı olarak bu süre uzayabilir veya kısayabilir. Bu bölgede en çok kullanılan lazerler, Alexandrite ve Diode lazerlerdir.

 

Yüz Lazer Epilasyonu

Yüz bölgesi, lazer epilasyon için en kritik uygulama bölgelerinden biridir. Bu bölgedeki epilasyon uygulamalarında bazı hassas noktalara özellikle dikkat edilmektedir. Yüz bölgesinde tüylenme nedeni genellikle hormonal kaynaklıdır. Hormonal tüylenmelerde mutlaka öncelikle hastalığın nedeni tespit edilmelidir. Lazer epilasyon uygulaması ile aynı zamanda hormonal tedaviye de başlanması önem taşımaktadır.


Yüz bölgesinin hormonal duyarlılığının diğer bölgelere göre çok daha hassas olması ve kıl döngüsünün hızlı olması nedeniyle uygulanacak lazer tipi seçilirken çok daha hassas davranılmalıdır. Alexandrite lazer tipi, yüz bölgesindeki kalın telli tüylerde azalmalara neden olurken ince tüylerde artışa sebep olabilmektedir.
Bu nedenle cilt rengi açık bile olsa, bu bölgede Alexandrite lazer kullanımı genel olarak önerilmemektedir. Yüz bölgesinde daha iyi sonuçlar alınan lazer tipi, Diode lazerdir. Yüz, boyun, ense gibi bölgelerde Diode lazerlerin en çok tercih edildiği bölgelerdendir.

 

Sırt Lazer Epilasyonu

Sırt bölgesinde aşırı tüylenme erkeklerde ve hatta kadınlarda istenmeyen bir durumdur. Kıl dönmeleri de yoğun sırt tüylenmelerinde oldukça karşılaşılan başka bir sorundur. Bu bölgedeki kıllanmalarda klasik yöntemler hem çok sancılıdır hem de uygulama için ikinci bir kişiye ihtiyaç duyulmaktadır. Lazer epilasyon uygulamaları, bu tür yoğun sırt tüyleri bulunan kişiler için önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

Sırt kılları, derin yerleşimli ve kalın tüylerdir. Bu nedenle seçilecek lazer tipi daha derine inen bir lazer tipi olmalıdır. Ancak bu şekilde sırtta bulunan kıl köklerine ulaşılabilir. Aynı zamanda kalın tüylerde melanin adındaki boya maddesi çok daha fazladır. Lazerler, melanin tarafından iyi tutulmalıdır. Bu nedenle sırt kıllarında en etkili lazerler, Diode tipi lazerlerdir. Çünkü Diode Lazerler 810 nm dalga boyundaki lazerdir ve çok daha derine etki etmektedir. Alexandrite lazerler, bu bölgede yeterli derinliğe ulaşamaz ve etkinlikleri zayıf kalmaktadır.

 

Göğüs Lazer Epilasyonu

Göğüs bölgesinde bulunan tüyler, sırt bölgesine yakın özellikler taşımaktadır. Göğüs bölgesinde yoğun kılların olması, kişiyi ya da partnerini özellikle estetik açıdan rahatsız etmektedir. Göğüs bölgesinde kadınlara nazaran daha çok erkekler kılların seyrelmesini istemektedirler ve bu nedenle çok fazla tercih etmektedirler.


Göğüs kıllarından tamamen kurtulmak yalnızca lazer epilasyonla mümkün olmaktadır. Lazer epilasyon cihazlarından bu bölgede en çok tercih edilen ise, Diode lazerlerdir. Özellikle açık tenli kişiler Diode lazer uygulamasından çok fazla acı duyuyor ise, Alexandrite lazer tipi de tercih edilebilir. Fakat Diode lazer tipleri derinin 810 nm dalga boyuna kadar etki ediyor olması daha iyi sonuçlar almanıza sebep olacaktır.

 

Kol Lazer Epilasyonu

Kol bölgesinde lazer epilasyon uygulamaları, hem kadınlar hem de erkekler tarafından oldukça yoğun talep olan bölgedir. Kol tüyleri, yapısı gereği diğer bölgelerde bulunan tüylerden farklı özelliklere sahiptir. Genelde kol tüyleri ince yapılı tüylerdir. Alexandrite lazerlerin ince tüyleri artırabileceği göz önünde alınarak, kol ve omuz bölgesinde Diode lazer tipi en çok tercih edilen lazerdir.


Lazer epilasyon uygulamaları, özellikle kolların yazın güneşe maruz kalması kaynaklı yaz aylarında çok tercih edilmemektedir. Bu sebeple uygulama için genel olarak kış ayları tercih edilmektedir. Kol bölgesinde lazer uygulaması, 10 seansa kadar sürmektedir. Bu süreç vucüt tiplerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Bıyık Bölgesi Lazer Epilasyonu


Bıyık bölgesinde bulunan tüyler, kadınları en rahatsız eden tüylerin başında gelmektedir. Bıyık bölgesindeki tüylenmeler erkeksi yapıyı simgelemesi kaynaklı kadınlar ince tüyleri dahi bıyık bölgesinde görmek istemezler.

Bıyık bölgesinde de yüz bölgesinde, tüy yapısı kaynaklı çoğunlukla Diode lazer tipi kullanılmaktadır. Bıyık bölgesinde yapılan uygulama,  ortalama 10 seansa kadar sürebilmektedir. Kişinin tüy yapısına bağlı olarak seans süreleri değişebilmektedir.

 


Çene Lazer Epilasyonu

Çene tüyleri, yüz bölgesindeki tüm tüylenmelerde olduğu gibi genelde hormonal kökenli olarak bilinmektedir. Bu tip tüylenmelerin altında yatan hormonal sorunlar arasında çoğunlukla polikistik over sendromu bulunmaktadır. Bu nedenle bireyin öncelikle bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olması gerekmektedir. Tedavi sürecinden sonra çene bölgesine lazer epilasyon uygulanması daha sağlıklı sonuç alınmasına neden olacaktır.


Çenede bulunan az miktardaki kıllara iğneli epilasyon da uygulanabilmektedir. Çenede yaygın bir tüylenme var ise, en çok Diode lazer tercih edilmektedir. Bu bölgede uygulama, 10 seansa kadar sürmektedir. Elbette kişinin tüy yapısı bu süreç üzerinde etki etmektedir.

 

Ense Lazer Epilasyonu

Ense bölgesinden sırta bölgesinde doğru olan tüylenmeler, hem hijyenik hem de estetik açıdan bazı erkekler tarafından genel olarak istenmemektedir. Kadınlarda da bu bölgede belli tüylenmeler gözlenebilir.

Bu tüyler genelde incedir ve lazerler tarafından pek etki edilememektedir. Erkeklerde ense bölgesindeki tüylenmede, Diode lazerler birinci seçenek olarak tercih edilmektedir. Ense bölgesinde lazer epilasyon 8 ila 10 seansa kadar uygulanabilmektedir.

 

Sakal Üstü Lazer Epilasyonu

Günümüzde yanaklarda fazla tüylenme, erkekler arasında da çoğunlukla tercih edilmemektedir. Erkekler düz bir sakal çizgisi ile daha şık bir sakal görünümüne sahip olmak istemektedirler. Bu nedenle yanak bölgesinde lazer epilasyon tercihi, erkekler için birinci sırada tercih edilen bir epilasyon bölgesidir.

Sakal Üstü Lazer Epilasyonu
Lazer epilasyon, sakal üstü bölgesinde ortalama 10 seansa kadar uygulanabilmektedir. Sakal üstü bölgesi lazer epilasyon uygulamalarında da Diode lazer tercih edilmektedir.

 

Boyun Lazer Epilasyonu


Boyun bölgesi, erkeklerde tıraş bölgesidir. Bu bölgede tıraş için kullanılan malzemeler sıklıkla kıl dönmeleri ve sivilcelere neden olmaktadır. Tıraş sırasında bu sivilceler ya da kıl dönmeleri kesilip kanamaya neden olur. Ayrıca erkekler bazen sakal çizgisinin yukarı doğru taşınmasını istemektedir. Tüm bu durumlar da lazer epilasyon iyi bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. Kıl dönmeleri, lazerden sonra zaman içinde azalarak kaybolmaktadır.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.