Gezilecek Yerler

Serindere Kanyonu


Son dönemlerde özellikle günübirlik gelen doğaseverlerin ve yürüyüş gruplarının ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir.

serindere-kanyonu-bc19054a-a349-43df-915f-53d4e66139d8
Serindere Kanyonu
Giriş19.11.2019 16:43


Havuz şeklinde pek çok gölet yer almaktadır. Serindere Kanyonu iyi derece eğitim almış olan grupların geçebileceği bir rotadır. Her mevsimde farklı güzellik barındıran Serindere bitki örtüsü doğal güzellikleri ve gürül gürül akan soğuk suyuyla yürüyüş yapmak ve kamp kurmayı sevenlerin sık sık ziyaret ettiği yerdir. Bazı yerlerinde 3 metreye kadar düşen bu güç parkuru tamamlamak saatler alabilmektedir. Serindere Kanyonunda rahat gezmek, taşlarda rahat yürüyebilmek ve çamurlu suyun kayganlaştığı kayalardan kaymamak için sağlam ve altı sert deniz ayakkabıları gerekmektedir. Eşyalarınızı da su geçirmez çanta ile taşımanız gerekmektedir.

 

Saklı Cennet ‘Serindere Kanyonu’ Keşfedilmeyi Bekliyor

Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler ve doğaya kendini atmak isteyenler için şelalesi, akarsuyu ve yeşil alanları ile bir ‘cennet’ düşünün. Bu eşsiz güzellik Kocaeli ilinin şehir merkezine yalnızca 26 kilometre uzaklıkta. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yürüyüş parkurları içerisinde yer alan ‘ Serindere Kanyonu’ saklı kalmış doğanın güzelliği ile doğaseverler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Yürüyüş severleri için ‘Doğal’ ve ‘Kültürel’ rotalarını 4 ana başlık altında toplayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Doğa turizmine büyük atak yaptı. Sanayi şehri olan Kocaeli 2 bin 500 kilometreden fazla uzunluğa sahip 103 yürüyüş parkuru, trekking ve hiking tutkunlarının gözde mekanı haline gelmektedir.

 

Serindere Kanyonu Yuvacık Barajı’nın üst kısmında yer alıyor. Doğaseverlerin ve yürüyüş tutkunlarının ziyaret ettiği Serindere Kanyonunda eşsiz doğanın eşsiz manzarası yer almaktadır. Ülkemizin her bölgesinden merak edenler bu kanyonda yürümeye gelirken, hafta sonlarında yerli ve yabancı birçok ziyaretçi gelmektedir. Bölgenin en zorlu kanyonu olan Serindere Kanyonunda havuz şeklinde birçok gölet bulunmaktadır. Bu parkurda yürüyüşe başlamadan önce güvenlik ekipmanlarına ihtiyacınız olacaktır. Baret ve kayalardan rahat yürüyebilmek için yürüyüş ayakkabısına ihtiyacınız olacaktır. 8 kilometre uzunluğu sahip Serindere Kanyonu yükseklikleri 10 ile 20 metre arasında değişen 6 adet şelaleyi içerisinde barındırıyor. 

Macera dolu yürüyüşlerinizin vazgeçilmesi olan parkurun yer yer derinliği 3 metreye kadar düşmektedir. Sarp kayalıkların arasından ilerleyerek, şelale ve çağlayanların ve suyun derinleştiği bölgeleri geçtiğinizde kendinizi kanyonun etkileyici atmosferi içerisinde buluyorsunuz.
Kanyonu biraz geçtiğinizde vadi genişleyip dere kenarlarındaki patikalardan orman içerisinde yürüyebiliyorsunuz. Yürüyüşünüzün ardından küçük bir şelale ve soğuk suyu ile sizleri doğal bir havuz karşılıyor. Yaz mevsiminin sıcaklarında serinleyerek spor yapma imkanı veren bu kanyonun havuzlarında yüzebilirsiniz. 

 

Türkiye’nin en uzun yürüyüş parkurları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’nin gizli kalmış güzelliklerini gün yüzüne çıkarmak için büyük bir gayret göstermektedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2 Bin 500 Kilometreden fazla uzunluğa sahip yürüyüş yollarında, trekking ve hiking tutkunlarını doğa ile buluşturup 4 mevsim spor yapma imkanı sunmaktadır. Mevcut parkurları dikkate aldığımızda Kocaeli Türkiye’nin en uzun doğa yürüyüş parkurlarına sahip olma özelliğini taşıyor.  
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların Serindere Kanyonu için Doğa turizmi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı doğa yürüyüşleri ile sanayi algısını yıkıyor. ‘Doğaya Yürüyoruz Kocaeli’ projesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi il dışından gelen yürüyüş tutkunlarını ağırlıyor. 

 

Doğal güzellikleri yıllarca sanayinin gölgesinde kalmış olan Kocaeli, trekking ve doğa sporlarının başkenti olmayı hedefliyor. Bu kapsamda Kocaeli ilinin dağları, vadileri, kıyıları, kanyonları ekipler tarafından gezilerek fotoğraflandı. Kocaeli’nin ‘doğal’ ve ‘kültürel’ rotalarını belirleyerek 4 ana başlık altında toplanmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi spor tutkunları için ‘Kocaeli Doğa Yürüyüş Parkurları’ kitabı ve ‘Kocaeli Yürüyüş Parkurları’ mobil uygulaması oluşturulmuştur.

 

Mobil Uygulama İle Parkurlar Cebinizde

Mobil uygulaması (Kocaeli Yürüyüş Parkurları) ile yürüyüş parkurları cebinizde. Uygulamayı App Store ve Google Play’den ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Uygulamayı yüklediğinizde Kocaeli ilinin yürüyüş parkularına ve parkur hakkında tüm bilgilere bu uygulamadan bakabilirsiniz. Mobil uygulamadan aynı zamanda yürüyüş parkurlarının fotoğraflarına ulaşma imkanı sağlıyor ve sanal ortamda parkurları 360 derece gezebilirsiniz.

 


Serindere Kanyonu Nerededir?


Kocaeli ilinin sınırları içerisinde bulunan doğal bir güzelliktir. Bu kanyon Kocaeli ilinin şehir merkezine yaklaşık olarak 26 km mesafededir. Konum olarak Yuvacık Barajına yakındır. Kocaeli’nin Başiskele Belediyesine bağlıdır.

 


Serindere Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Kocaeli’nin İzmit ilçesinden Serindere’ye Yuvacık Barajı yolundan ulaşım sağlanmaktadır. Yuvacık Barajını geçtikten sonra Camidüzü Köyü yönüne girin, yaklaşık 7 kilometre sonra Serindere’ye ulaşım sağlayacaksınız.

 


Serindere Kanyonuna Toplu Taşıma İle Gidilir mi?


Serindere Kanyonuna toplu taşıma ile gidilmemektedir. Yalnızca özel araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

İstanbul’dan Serindereye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Serindere Kanyonuna gitmek için TEM otoyolunu ya da D-100 Karayolunu kullanabilirsiniz. TEM otoyolu üzerinden İzmit’e geldikten sonra Kandıra gişelerinden çıkış yaparak Yuvacık Barajı tabelasını takip ederek Yuvacık Barajına ulaşıyorsunuz. Yuvacık Barajı’ndan Tepecik mahallesine gidiyorsunuz. Tepecik Mahallesine vardığınızda Serindere Kanyonunu gösteren tabelaları takip ederek parkurun başlangıç kısmına ulaşabilirsiniz.

 


Serindere Kanyonunda Kamp Yapılmakta mıdır?


Serindere Kanyonunu ziyarete gelenler kamp yapma özgürlüğüne sahiptir. Kanyonda temiz su, kafeterya, piknik alanı, kamp alanı, kamp yeri, market bulunmaktadır. 

 

Serindere Kanyonu Giriş Ücreti

Bu kanyon yılın her zamanı pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Fakat buna rağmen kanyona girişlerde ücret alınmamaktadır. Bu sebeple de dileyen herkes rahatlıkla kanyonu ziyaret edebilir.

 


Serindere Kanyonu Ziyaret Saatleri


Serindere Kanyonu için herhangi bir ziyaret saati bulunmamaktadır. Günün her saati ziyaret edebilirsiniz. Fakat burası doğal yaşam alanı olduğu için gezme amaçlı gidenlerin gündüz saatlerini tercih etmeleri daha iyi olmaktadır.

 


Serindere Kanyonu Çevresinde Kafe ve Restoran Bulunuyor mu?


Serindere Kanyonu çevresinde herhangi bir kafe veya restoran bulunmamaktadır. Bu sebeple kanyona giderken hazırlıklı gitmeniz gerekmektedir.

 

Tür: Kanyon
Turizm Türü: Doğa Turizmi
Adres: Serindere, Başiskele/Kocaeli
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.