Gezilecek Yerler

Sardala Koyu Kocaeli'nin Cennet Köşesi


Sardala Koyu’na Nasıl Gidilir? Sardala Koyu İstanbul’a Yakın Mı? Sardala Koyu’na Aile ile Gidilir mi? Sardala Koyu’nda Piknik Alanı Var mı? Sardala Koyu’nda Kamp Yapılabilir mi? Sardala Koyu’nda Karavan Park Yeri Var mı? Sardala Koyu’da Restoran veya Market Var mı? Sardala Koyu’nda Balık Tutulur mu? Sardala Koyu’nda tuvalet var mı? Sardala Koyu’nda elektrik var mı?

kocaeli-nin-cennet-kosesi-sardala-koyu-3261b48f-f5a7-416c-8d87-ef76aa0cdb9b
Sardala Koyu Kocaeli'nin Cennet Köşesi
Giriş19.11.2019 17:49

 

Sardala Koyu Nerededir?

 

 

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde yer alan Sardala Koyu ve Cennet Havuzu, çevresinde bulunan illerden doğa ve macera tutkunlarının gözdesi haline gelmektedir. Gözlerden uzak, dingin ve keyifli tatil için Karadeniz kıyısında yer alan Kandıra'yı tercih edenler, mavi ve yeşilin bir arada olduğu koylarda güzel vakit geçirmenin keyfine varıyor. Tertemiz denizi ve bakir doğasıyla kendisine hayran bırakan Sardala Koyu ise başta İstanbul'dan gelenler olmak üzere çevre illerin de doğa tutkunlarına nefes olabilecek yerler arasında bulunuyor.

 

Cennet Havuzu

 

 

Bu doğa harikası yeri anlatmak çok zor. Öncelikle fotoğraflarla bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Bu doğal havuz; Karadeniz’in hırçın dalgalarının döverek oluşturduğu ilginç kayalıklar.  Yaklaşık 10 m. yüksekliğindeki kayalıkları binlerce yıl boyunca Döven dalgalar bu kayalıklarda 3 metre çapında bir delik açıyor. Bu deliğin arkasına yine dalgaların rüzgarla yükseldiği zamanlarda taşınan sular orman ve kayalıklar arasında bir havuz oluşturuyor. Gördüğünüz kayalıkların hemen arkası deniz. Sahilden patika yollarından orman içinden yürüyerek bile birçok mağara çıkıyor karşınıza. İçlerinde öyle bir yer var ki! Cennet Havuzu olarak nam salmış güzelliği ile kendinizi buradan alıkoyamayacaksınız. Bu koy ile alakalı kesinlikle keşfetmenizi tavsiye edeceğimiz bir yerdir. Gizli Cennet Havuzu. 

 

Sardala Koyu’na Nasıl Gidilir?

 

 

Kocaeli Kandıra ilçesi Bağırganlı Köyü yakınlarında ki bu güzelliğe ulaşmak çok da zor değil ama 2 km. kadarını oldukça bozuk toprak yoldan geçmek gerekiyor. Koya, Bağırganlı-Ağva yolunun 7'nci kilometresinden sağa sapan toprak yoldan ulaşılabiliyor. Yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridinde yer alan bitişik üç koy, yöredekiler tarafından Sardala Koyu olarak adlandırılıyor. Özellikle hafta sonları kampçıların akınına uğraya bir koydur. Kamp için gelenler ise çadırlarını genellikle ortadaki geniş koyun bulunduğu alana kuruyor. Sardala'nın arkasındaki ormanın içinde yer alan "Cennet Havuzu"na ulaşmak içinse yaklaşık olarak 1 kilometrelik mesafeye yürümeniz gerekmektedir. Güçlükle ulaşılan bir parkurun ardından içi deniz suyuyla dolu bu mağara benzersiz doğasıyla görsel bir şölen sunuyor. Kayaların arasındaki yarıktan deniz sularının mağaraya dolması ile doğal bir havuz oluşuyor ve adeta Karadeniz'e bakan doğal bir pencereyi görevi görüyor. Yaz sıcağından kaçmak isteyenler için, havuzun mavinin tüm tonlarını barındıran renkli sularında güneşten gelen ışınlara maruz kalmadan yüzmenin keyfi çıkarılabiliyor.
 

Sardala Koyu’na Araç ile Gidilir mi?

 

 

Sardala Koyu son zamanlarda doğa severlerin ilk tercihleri arasında yerini alıyor. Özel araç dışında ulaşım imkanı bulunmayan bu enfes güzelikteki Koy'a kendi aracınızla ulaşabilirsiniz. Hatta Sardala Koyu’na ulaşabilmek için aracınızla bir süre gittikten sonra aracınızı Koy yakınlarına park edip kalan ortalama 10-15 dakikalık kısmı patika yollardan geçerek Koy’a ulaşabiliyorsunuz.

 

Sardala Koyu’na Yakın İller Nerelerdir, Mesafe Ne Kadardır?

 

•    İzmit Merkezden Koy’a ortalama 67 kilometre yani 1 saat 20 dakika sürmektedir.
•    Kandıra Merkezden 24 kilometre, 35 dakikadır.
•    Adapazarı’ndan 72 kilometre 1 saat 30 dakikadır.
•    Ağva’da 15 kilometre yani 25 dakika civarında sürmektedir.
•    İstanbul 123 km. 2 saat 15 dakika mesafe uzaklıkta bulunuyor.

 

Sardala Koyu İstanbul’a Yakın Mı?

 

İstanbul Sardala Koyu arası mesafe 123 kilometredir. İstanbul Sardala Koyu arası süre ise ortalama olarak 2 saat 15 dakika sürmektedir. İstanbul'a 123 kilometre uzaklıktaki bu el değmemiş koy, Kandıra ile Şile sınırında bulunuyor.
 

 

Sardala Koyu’na Aile ile Gidilir mi?

 

Sardala Koyu’na ister aileniz ile isterseniz kalabalık bir arkadaş grubu ile veyahut yalnız başınıza da gidebilirsiniz. Yalnız yakınlarında hiçbir yerleşim yeri veya otel gibi kalacak yerler olmadığını unutmayınız. Kamp malzemelerinizi ve yiyeceklerinizi vb. yanınızda getirmeyi de ihmal etmeyin.
 

Sardala Koyu’nda Piknik Alanı Var mı?

 

En yakın yerleşim yerinin 6 kilometre mesafede olduğu koyu ziyaret etmek isteyenler için önerimiz, bu muhteşem doğa harikası koya gelirken yanlarında gerekli tüm malzemeleri getirmeleri gerektiğidir. Haliyle tam anlamıyla bir piknik yapmış olacaksınız. Pötikareli piknik örtülerinizi alın yanınıza, serin güzel kumsala yiyeceklerinizi koyun üzerine ister gün doğumunda ister gün batımı günün her saatinde piknik yapabileceğiniz bir tatil sunuyor sizlere. 

 

 

Sardala Koyu’nda Kamp Yapılabilir mi?

 

Kocaeli sınırları içinde kamp alanları arasında bulunan Sardala Koyu her geçen gün daha popüler bir hal alıyor. Sardala Koyu’nda kamp yapmak, doğa severlerin veya şehir hayatından uzaklaşıp nefes almak isteyenlerin son zamanlarda en uğrak yerleri arasında bulunmaktadır. Çadırınızı sahile yakın yerlere kurabilirsiniz. Üç büyük koyun bulunduğu bu alanda kamp yapmak isteyenler genel olarak ortadaki koyu tercih etmektedir. Belki sizde değerlendirmek istersiniz. Çadır kurmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Kumsal ince kumlardan oluşmaktadır bu yüzden çadırı sabitlerken irili ufaklı kaya parçalarına ihtiyacınız olabilir. Ayrıca çadırı kuracağınız alana araba ile ulaşım sağlayamıyorsunuz. Aracınızı park ettikten sonra ufak bir patika yol aşmanız gerekmektedir. Elinizdeki eşyalarla biraz zor olur diye düşünebilirsiniz. Evet zor oluyor ama dikkatli bir şekilde parkuru tamamladığınızda inanın çok keyifli bir yürüyüş yapmış oluyorsunuz. Kısacası Sardala Koyu tam anlamıyla kamp yapmak için oluşmuş bir doğa harikasıdır.

 

 

Sardala Koyu’nda Karavan Park Yeri Var mı?

 

Belirtmekte fayda var; Sardala Koyu park alanı değildir. Bu sebeple Koy içinde Karavan park yeri bulunmuyor. Koyun dışında araçları park edebileceğiniz alana karavanınızı park edip patika yoldan geçerek Koy’a ulaşabilirsiniz. Arabanızı bıraktığınız alanı uzaktan görebiliyorsunuz bu yönden de içiniz rahat olsun. 

 

Sardala Koyu’da Restoran veya Market Var mı?

 

Sardala Koyu çevresinde 4-5 kilometreye kadar hiçbir yerleşim yeri bulunmamaktadır. Koy tamamen doğa içerisinde mavi ve yeşilin tüm tonlarına şahit olabileceğiniz bir yer. İster günübirlik gidin isterseniz kamp yapmak için yine de Sardala Koyu’na giderken suyunuza kadar her şeyi yanınıza almalısınız. Bakkal, market veya restoran gibi alanlar oldukça uzakta kalıyor. Hiçbir tesisin bulunmadığı Sardala koyu ıssız kamp severlerin gözde yerlerinden biri. Doğa içerisindeki el değmemiş patika yolları ile orman ve kayalık kıyı şeridinde çevrede bulunan diğer koylara macera dolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Tertemiz ve turkuaz tonlarda denizine ister kayalık bölgeden, ister küçük plajından girerek yemyeşil ormanı ve kayalıkları aynı anda seyredebilirsiniz. 

 


Sardala Koyu’nda Otel Var mı?

 

Yakınında herhangi bir tesis yok. Orman olduğu için de yapılması mümkün değil. Çok uzun yıllar doğallığını koruyacaktır diye düşünüyoruz. Yörede yaşayan sakinlerden Sardala Koyu’nun tarihi ve bölge hakkında da bilgi alabilirsiniz. Hiçbir yapay ışığın ulaşamadığı bu koy size doğanın bütün güzelliklerini çıplak gözle izleyebilme imkanı sağlamaktadır. Güneş sol tarafınızdan yükselirken gün batımını tam karşınızda seyredebilirsiniz ve gün batımı için bile olsa kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. 

 

Sardala Koyu’nda Balık Tutulur mu?

 

Özellikle kampçıların yeni gözdesi Sardala Koyu, KerpeKefken gibi günden güne kalabalıklaşıyor. Bu arada Kefken ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Muhteşem renk cümbüşüne tanık olacağınız bu koy içerisinde denize girip balık tutmak, yapılabilecek en sakin aktivitelerin başında yer alıyor. Balık tutup ateşinizi yakıp akşam saatlerinde gün batımına karşı afiyetle tuttuğunuz balıklarınızı yiyebilirsiniz. 

 

 

Hiçbir giriş ücreti veya çadır ücreti bulunmayan Sardala Koyu’nun diğer özelliklerini madde madde anlatayım sizlere.. Öncelikle avantajlarından başlayalım:

 

Sardala Koyu’nun Avantajları:

 

•    Sardala kamp alanı ücretsiz. Giriş ve çadır için hiçbir ücret ödemeniz gerekmemektedir.
•    Ateş yakmak serbest olduğundan soğuk geceleriniz ısıtabilir veya tuttuğunuz balıkları ateşte pişirebilirsiniz.
•    Doğa içinde kayalıklardan geçerek veya ormanın içinde yürüyüş, trekking yapabilirsiniz
•    Denize girip balık tutabilirsiniz.
•    Koy sınırlarından bulunan onlarca yılda oluşmuş küçük adacıkları keşfedebilir ve üzerinde güneşlenebilirsiniz.
•    Muhteşem fotoğraf ve videolar çekebilirsiniz ve harika anılar biriktirebilirsiniz.

 

Sardala Koyu’nun Dez avantajları:

 

•    Elektrik yok. Yalnızca gündüzlerin güneşin, geceleri ise ayın ve daha önce bu kadarını bir arada görmediğiniz yıldız topluluğunun oluşturduğu ışık selini deneyimlebilirsiniz.
•    Su yok (En yakın 3 km. ileride yol kenarında kaynak suyu var)
•    Tuvalet yok. Orman içinde doğal bir ortamdasınız yapay hiçbir yapının olmadığı bir tatil sizi bekliyor.
•    Telefon çekmiyor. Hangi operatörü kullandığınız fark etmiyor. Yer yer sinyal alabilirken genellikle telefonun çekmediği bir yer Sardala Koyu. Teknolojiden uzak bir tatil işte daha ne olsun.
•    Market yok. En yakın market ortalama 5 kilometre yakında. Bu yüzden yazımızda sizleri sık sık bu konuda uyarıyoruz. Sardala Koyu’na gelirken yanınızda ihtiyacınız olabilecek her şeyi almalısınız. 


 

Sardala Koyu için Yorumlar Nelerdir?

 

Issızlığını doğasının güzelliği ile birleştirmiş Sardala Koyu Orman, deniz, kayalık, kum, güneş ve kamp severler için özel yapılmış bir yer gibi adeta. İster sahile kumsala, ister bizim gibi kayalıklar üzerine veya isterseniz de orman içine çadırınızı kurabilirsiniz. Issızlığın içinde derken kamp ateşiniz dışında hiç bir ışık kaynağının olmaması size gökyüzünün tüm yıldızlarını izleme keyfini veriyor.  Sabah ardınızdan doğan güneşi tam karşınızdan batırıyorsunuz. Paylaştığım bu fotoğraflar aslında çok söze gerek bırakmıyor. 

 

Sardala koyu Hakkın Aklınıza Gelen Sorular 

 

•    Sardala Koyu’nda telefon çekiyor mu?

 

Çok iyi bir iletişim kurmayı beklemeyin. Hangi operatörü kullanırsanız kullanın yer yer servis yok yazısı ile karşılaşıyorsunuz.

 

•    Sardala Koyu’nda market var mı?

 

En yakın market ortalama 6 km uzaklıkta. Kamp veya piknik için alışverişlerinizi gelmeden yapmanızı tavsiye ederiz.

 

•    Sardala Koyu’nda tuvalet var mı?

 

Hayır yok.

 

•    Sardala Koyu’nda elektrik var mı?

 

Hayır yok.

 

•    Sardala Koyu’nda içme suyu var mı?

 

Hayır Koy’da içme suyu yok. Bu yüzden malzeme temini için gittiğiniz marketlerden  yanınıza suyunuz almayı unutmayın.

 

•    Sardala Koyu’nda denize girilebilir mi?

 

Evet. Ve hatta hayatınız da denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biri olabilir. Karadeniz olması sizi korkutmasın gayet sakin ve berrak bir suyu var.

 

•    Sardala Koyu’nda sinek, böcek çok fazla var mı?

 

Bence sinek böcek yok. Siz yine de hazırlıklı gidin. Gittiğiniz mevsime hava şartlarına göre değişkenlik gösterebilir.

 

 

Sardala Koyu’na Gitmeyi Tevsiye Eder miyiz?

 

Karadeniz kıyıları hırçınlığın verdiği güzelliklerle doludur her zaman. Fırtınalı günlerin oluşturduğu dev dalgaların kayaları döverek oluşturduğu sanat eserlerinden bahsediyoruz aslında.  Binlerce yılda oluşan bu vahşi sevdanın görsel şovu yeşil doğası ile birleşince ortaya bu yağlı boya tablo misali cennet köşe çıkıyor.  Bin bir şekle girmiş kayalıkları, küçük kumsalları, renklerin bin bir tonuna şahitlik edebileceğiniz bu kart postal misali doğa güzelini tüm doğa severlere tavsiye ediyoruz. Gidin, gezin, görün ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız. 

 

Not: Tatilinizi yaptıktan sonra Sardala Koyu’ndan ayrılırken lütfen çöplerinizi toplayınız. Bu muhteşem doğallıktaki doğa harikasını kirletmeyiniz. 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.