Gezilecek Yerler

Eriklitepe Tabiat Parkı


Tamamı devlet ormanı arazisine kurulu olan Erikli Düzü Yaylası içerisinde bulunan Eriklitepe Tabiat Parkı 63 hektar alana sahip doğal yaşam alanıdır.

c809ea375a03-eriklitepe6-jpg
Eriklitepe Tabiat Parkı
Giriş20.11.2019 17:36

Eriklitepe Tabiat Parkı, tamamı devlet ormanı arazisi üzerinde bulunan Erikli Düzü Yaylası'nda bulunan 63 hektarlık bir doğal yaşam alanıdır.

Eriklitepe Tabiat Parkı, tamamı devlet ormanı arazisi üzerinde bulunan Erikli Düzü Yaylası'nda bulunan 63 hektarlık bir doğal yaşam alanıdır. Samanlı dağlarının Kocaeli'nin Gölcük İlçesi sınırlarında kalan kısmında yer alan Eriklitepe Tabiat Parkı, Gölcük Belediyesi tarafından işletilmektedir. Doğa parkına giriş ücretsizdir.

Şehirden uzakta bir eğlence merkezi haline gelen Erikli Tepe Tabiat Parkı'nda ailenizle vakit geçirebileceğiniz bungalov tipi evler, özel yürüyüş parkurları, kamp alanları, kafeler ve çay bahçeleri bulunuyor. Temel ihtiyaçları karşılayacak yapılar ve mescit alanları da bulunmaktadır.

Tabiat parkında şirin bungalov tipi evler, Mescit, araçlarda mini survivor parkurları, çocuk parkları, mangal için uygun alanlar bulunmaktadır. Ailenizle harika vakit geçirebileceğiniz piknik sonrası ormanda yürüyüş yapabileceğiniz bir yer. Ayrıca içinde bir restoran ve bir bakkal var.

Elbette piknik yapmak için pek çok ziyaretçi bu noktaya geliyor. Alanda piknik yapmaya uygun barbekü alanları, masalar, su, wc, lavabo bulunmaktadır.Aynı zamanda uygun hava koşullarında paintball etkinliği için bir alanda kuruludur. Grup olarak giden organizasyonlarda keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Kamp yapılabilen bir alanda, ayrıldığı bölgede kamp yapmak için gerekli temel ihtiyaçların karşılandığı alanda çadır kurabilirsiniz.Genellikle parklarda görülen spor malzemeleri ağaçlarda bulur. Burada doğa ile baş başa biraz spor yapabilirsiniz.

Bölge kış aylarında kayak merkezi olarak kullanılmaktadır. Burada kızak kiralayarak karda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca burada sosisli ekmek yiyip çay içebilirsiniz. Kızak kiralama 1 saat için 10 TL olarak ücretlendirilir. Sosisli ekmek 10 TL.Park içerisinde yerel satış teşhir noktası da bulunmaktadır.

Basit bir anlatımla bölgeye İhsaniye Merkez'den tırmanarak ulaşılabilir. Bölgeye yabancı olanlar için Gölcük Devlet Hastanesi noktasından İhsaniye merkeze gidin. Ünlü kokoreç adam işinin bulunduğu noktada kavşaktan yukarı devam edilmelidir.

Bu yola girdikten sonra tabelalar size rehberlik edecek. İhsaniye merkeze yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunan Eriklitepe Yolu biraz virajlı olduğu için dikkat etmeye özen gösterin.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.