Gezilecek Yerler

Ballıkayalar Tabiat Parkı


Kocaeli ili Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, 1603 hektarlık alanda, 1.5 km uzunluğunda ve 40-80 metre genişliğinde kanyon manzarasına sahip 1. derece sit alanı ilan edilmiş bir alandır. Adını bölgede bulunan mağaraları kovan olarak kullanan arılardan aldığı söylenmektedir.

229446e99eb9-ballikaya-jpg
Ballıkayalar Tabiat Parkı
Giriş20.11.2019 17:55

 

Ballıkayalar'a 1995 yılında Tabiat Parkı statüsü verildi. Çünkü bölge hem şahin, alaca karga, hüthüt tarla kuşu, bülbül kuşu, çakal, tilki, tavşan, domuz, köstebek gibi pek çok canlının yuva olması açısından çok önemli ve verimli. bir bölge.

İstanbul'a 50 km, Gebze'ye 10 km uzaklıkta bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, Gebze ilçesinde adeta sanayileşmeye meydan okuyacak cinste bir alan. Gürgen dere adı verilen ve vadi içerisinde “Ballıkaya Dere” adını alan bir akarsu tarafından, yakın jeolojik geçmişte kireçtaşları içerisinde gömülerek açılmıştır.

Aynı dere, Vadi çıkışından sonra küçük bir göl oluşturur ve göl çıkışından sonra güneyde Tavşanlıdere adını alarak Marmara Denizi ile buluşur.

Yeşilin muhteşem tonları ve bazı noktalarda üzerinde derenin oluşturduğu küçük şelalelerin dinlendirici sesi ile harika bir gün geçirmek mümkün. Bölgede çeşitli yürüyüş parkurları ve tırmanma noktaları vardır.Bazı bölgelerde göl kenarlarına yerleştirilen masalarda gezinti yapmak ve dinlenmek mümkündür.

Tırmanış için uygun olan kayalık alanlar, dağcılar için harika bir yerdir. Trekking turları düzenleyen birkaç firma var. Bu firmalarla iletişime geçerek yürüyüş yapabilirsiniz.

Maalesef bölgenin olumsuz yönlerinden biri de fazla özen gösterilememesi. Pikniğe gideceksen, tüm malzemeleri yanına almalısın. Harika fotoğrafların bulunduğu bölgede eskiden açık büfe olarak kullanılan yapı yıkılmış, ancak molozların henüz kaldırılmamış olması bu doğal güzelliğe bir ok gibi saplanmış durumda.

İlçe, Gebze merkeze 10 km uzaklıktadır. İstanbul'dan Ballıkaya Milli Parkı'na gelen ziyaretçiler, Gebze çıkışında karayolunu terk ederek D100 Karayolu İzmit yönüne doğru hareket ediyor. D100 karayolunda yaklaşık 3,5 km ilerledikten sonra Tavşanlı - Mermerciler kavşağından sağa girilir.

Bu kavşakta Ballikayalar Tabiat Parkı tabelasını da görebilirsiniz. Bu yola girdikten sonra Tavşanlı beldesinin ortasından geçerek tatil yeri çıkışından Ballikaya Tabiat Parkı tabelasını gördüğünüzde sağa girerek bölgeye ulaşabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı, doğa tutkunlarına farklı seçenekler sunuyor. Yürüyüş yapabilir, kaya tırmanışı yapabilir veya göl kenarında oturup enfes doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ne kadar doğru olduğunu bilmiyoruz ama bir rivayete göre bu vadi bir zamanlar arıların yuva kurduğu bir yerdi. Kovan olarak vadi boyunca mağara ve kayalıkları kullanan arılar burada çok fazla bal üretir. Ve o zaman gelip gidince adı Ballıkayalar oldu. Yani, onun adındaki bal mecazi değil.
Arı hobilerinden korkmayın, biz görmedik. Kanyon artık vızıldamıyor.

 


Ballıkayalar Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ballıkayalar Tabiat Parkı, İstanbula yalnızca 45 dakika uzaklıkta Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde yer alıyor. Gebze merkezden ise 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dolayısı ile İstanbul'dan gelen birçok ziyaretçiyi de topraklarında ağırlamaktadır. Özellikle hafta sonlarında ve yaz tatillerinde uğrak mekanlardan biri olmuş durumda. Bu durumda olmasında ulaşım bakımında oldukça elverişli bir konumda olmasının da etkisi bulunuyor. Ballıkayalar Tabiat Parkı'na gelmek için İstanbul’dan yola çıkanların, Gebze güzergahını takip ederek Tavşanlı köyü tabelalarını izlemeleri gerekiyor. Toplu taşımalar ile gitmeyi düşünenler ise Gebze'ye Marmaray tren hattı ile ulaşıp Tavşanlı köyünün içerisinden Tepecik – Gebze minibüslerine binebilirler.
Ballıkayalar Tabiat Parkı'nı ziyaret etmek isteyenler, hafta sonları özellikle pazar günleri doğal güzelliklerle çevrili bu güzel tabiat parkının son derece kalabalık olacağını göz önünde bulundurarak yola çıkmalıdır. Kullanacak yol güzergahında kalabalığa bağlı olarak yoğun trafik olabileceğini de hesaba katmalıdır. Piknik yapmak için tabiat parkı daha uygun olduğu için mümkün ise hafta içleri parka gelmeyi tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Trekking için ise en elverişli dönem yaz mevsimidir. Yazın kaya tırmanışları için de tercih edilebileceği gezginler tarafından önerilmiştir.

 

Ballıkayalar Tabiat Parkı’na Giriş Ücretli mi?

Ballıkayalar Tabiat Parkı'nı ziyaret etmeyi planlayanlar giriş için herhangi bir ücret ödemek durumunda kalıp kalmayacaklarını merak ediyorlar. Belirtmek gerekir ki Ballıkayalar Tabiat Parkı'na giriş için hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor. Tabii bu durum sadece yaya olarak girişlerde geçerlidir. Ballıkayalar Tabiat Parkı'na özel araçları ile gelenlerin ise otopark ücreti ödemeleri gerekiyor. Kamp yapmak isteyenlerden çadır parası, piknik yapmak isteyenlerden masa parası alınmaktadır.

 

Ballıkayalar Tabiat Parkında Neler Yapılır?

Doğa harikası olan Ballıkayalar’da orman havası ve göl kenarı eşliğinde yürüyüşler yapabilirsiniz. Kamp ve kaya tırmanışı yapanlar için ideal bir alandır. Mevsimine göre birçok trekking parkuruna da sahip olan bu alanda kampın girişinden başlayıp şelaleye doğru doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Aynı zamanda Ballıkayalar izcilerin ve dağcıların antrenman yaptıkları bir Milli Parktır. Ateş yakmanın serbest olduğu bu bölgede göletin kenarında ahşap masalarda ailenizle piknik yapabilirsiniz. İçeride herhangi bir tesis bulunmadığı için burayı ziyaret edecekseniz hazırlıklı gelmelisiniz. Arkadaşlarınızla ATV Safari, Paintball gibi aktiviteler de yapabilirsiniz.

 

Ballıkayalar'a Gidiyorsanız Bilmeye Değer

ballıkayalar ile ilgili görsel sonucu

Pazar çok kalabalık olabilir. Özellikle hafta içi piknikler için daha uygundur.
Trekking için en güzel mevsimler yaz aylarıdır.
Burası bir vadi olduğu için yaz sıcaklıklarında bile gölgede kalan yerler var. Bu nedenle yaz aylarında bile kaya tırmanışı için uygundur.
Ama piknik ve kamp yapmak için en iyi mevsimler sonbahar ve kış aylarıdır. Yılın bu zamanı, park daha tenha.

 


Yanınızda Götürün

Yakın zamana kadar bölgede bir yiyecek ve içecek tesisi vardı ama belediye onu kaldırıp yerine yenisini açmadı. Bölgede sadece WC bulunmaktadır. Yani piknik malzemeleri, yiyecek, içecek sağlayabileceğiniz bir yer yok. Her şeyi yanınızda getirmelisiniz.
En yakın köyler Tavşanlı köyü veya Demirciler Köyü'dür. Son alışverişinizi yapabileceğiniz küçük marketler var.
Kampa, sırt çantasına, yağmura ve suya dayanıklı outdoor ayakkabılarına, lambaya, kalın giysilere Gece serinliğine karşı, mangal veya kamp ateşi yakacaksanız kendi kömürünüzü getirin diyoruz çünkü burası orman değil yakacak odun bulmak zor olabilir.
İkinci trekking rotası için su geçirmez ayakkabılar önerilir. Çünkü yol boyunca sulu alanlardan geçiyorsunuz.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.