Gezilecek Yerler

İnönü Yaylası


Kocaeli'yi keşfetmeye devam ediyoruz. Bugünki adresimiz ise İnönü Yaylası. Yayla havasını ciğerlerinize çekip, kafa dinlemeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise İnönü Yaylası hakkında bilgi almak için sizi içeriğimize davet ediyoruz.

inonu-yaylasi-4318b5c0-5110-4e5c-a1a9-c679ed7425d5
İnönü Yaylası
Giriş26.08.2020 16:00

Kocaeli'nin yaylaları, günübirlik de olsa Karadeniz'e olan özleminizi dindiriyor. Çünkü Kocaeli şehir merkezi dışında bulunan alanlarının doğası ile tipik Karadeniz iklimi özellikleri barındırıyor. Kısa yolculuklarla ulaşabileceğiniz rotalarınızda bu kez şehrin dışında muhteşem bir doğaya sahip olan “İnönü Yaylası” var. İster kamp yaparak konaklayabileceğiniz ister günübirlik de vakit geçirebileceğiniz doğal bir cennet. Dağ tepe olabildiğince uzanan çam ormanları zirveye doğru bitiyor ve dik yamaçlar düzleşmeye başlıyor.

İnönü Yaylası Başiskele taraflarında bulunuyor. Serindere kanyonuna giden su İnönü Yaylasından doğuyor. Kamp için ideal bir yer. Yazın günübirlikçilerin, piknikçilerin akınına uğrasa da sonbahar aylarında kampçılar, endurocular ve off roadculara kalıyor. Ayrıca yazın çobanlar sürülerini otlatıp kışın şehre indikleri için büyük küçük dağ evleri de bulunuyor.

 

İnönü Yaylası’na Nasıl Gidilir?

İnönü Yaylası İstanbul’a yaklaşık 2 saatlik mesafede bulunuyor. İnönü yaylasına Yuvacık Barajı’nın kenarında yer alan yoldan gidiliyor. Dolayısıyla güzergah boyunca da çok güzel seyirlik alanlar size eşlik ediyor. Kocaeli şehir merkezinden Yuvacık yoluna geldikten sonra baraj yolunu takip ederek, yön gösteren tabelalar yardımıyla rahatça İnönü yaylasına ulaşabiliyorsunuz. Bu yolu takip edince ilk olarak Tepecik köyüne ulaşacaksınız. Tepecik köyünün içerisinden geçtikten sonra, yukarı giden yolu takip ederek İnönü Yaylası‘na ulaşabilirsiniz. Bir kısmı toprak virajlı yorucu bir yola sahip olsa da harika ortamıyla görülmeye değer bir yer.

 

Kamp Olanakları

Bölgede herhangi bir işletme, konaklama yeri, otel, kamp tesisi bulunmuyor. Dolayısıyla buraya tamamen hazırlıklı gelmelisiniz. Sadece kamp ve piknik alanı olarak kullanılıyor.

Yaklaşık 1050 metre yükseklikte yer alıyor, güneş almayan alanlarda mevsim gözetmeksizin soğuğu hissedeceğinize emin olabilirsiniz. Özellikle konaklamayı düşünüyorsanız geceleri daha soğuk olacağını hesaba katarak hazırlıklı gitmekte fayda var.

Her daim temiz suyun aktığı pek çok sayıda çeşme bulunuyor, bu sebeple bölgede su sıkıntısı çekmiyorsunuz.

Bölgede tabii ki kontrollü olduğu sürece ateş yakmak serbest, yaylanın etrafı orman olduğu için odun bulma açısından herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ama burada tedbirli olunması gerektiği unutulmamalı. Özellikle ormandan uzak bir alanda ateş yakmak ve sonrasında söndüğünden emin olmak gerekiyor.

Sadece kamp için değil trekking için de tercih edilebilir, yürüyüş yapabileceğiniz çok güzel parkurlar ve patikalar İnönü Yaylası’nda bulunuyor.

Gece gündüz arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle özellikle ilkbahar mevsiminde sabahları yoğun bir sis bulutu manzarası sunuyor.

Başiskele'ye bağlı İnönü Yaylası'nda güneşin batışını izleyebilirsiniz. Uzun uzun keyif yapıp kafa dinlemek tam biçilmiş kaftan. Buralara maalesef toplu taşıma ile ulaşmak mümkün değil. Bu nedenle şahsi aracınızla gitmelisiniz. Sık virajlı, engebeli, yer yer bozuk ve su birikintili toprak yollara hazır olmalısınız. Navigasyon ile 10 km yaklaşık 20 dakika görünse de aslında yol yaklaşık 40 dakika gibi sürüyor.

Kartepe eteklerinde yer alan İnönü Yaylası, İzmit Körfezi'nin eşsiz doğası ile her mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor. Özellikle Kartepe'de kayak yapan tatilciler için en ideal yerlerden biri olan İnönü Yaylası, kış aylarında oldukça soğuk olmasından dolayı özel araçla gitmesi ve bu araçların kış şartlarına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca alana yakın iş yeri veya tuvalet alanı bulunmamaktadır. Tamamen doğa ile iç içe olacağınız İnönü Yaylası, yaz aylarında eğlence severler için özel etkinlikler düzenleniyor. Kartepe Belediyesi'nin Yaylalar için düzenlediği etkinlikler sayesinde özel oyunlar eşliğinde keyifli vakit geçirebilir ya da tam tersine bu etkinlikler dışında huzurlu bir tatil yapma şansı yakalayabilirsiniz.

Ayrıca yaylalar yaz kış serin alanlar olduğundan güneş battığı esnada hava buz kesiyor. Yanınıza kalın bir şeyler almayı ihmal etmeyin.

Yaylada telefon çekmiyor. Yaylanın ana girişinden 1-2 km uzaklıkta çektiği noktalar bulunuyor. Telefonun çekmemesini fırsat olarak değerlendirip, her şeyden uzaklaşarak kafa dinleyebilirsiniz.

Alışveriş için son durağınız Yuvacık merkezi oluyor, sonrasında bir yer bulma şansınız bulunmuyor. Bu yüzden yola çıkmadan önce ihtiyaçlarınızı almanız gerekiyor.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.