Gezilecek Yerler

Yuvacık-Kirazdere


Kocaeli'nin Başiskele ilçesine bağlı Yuvacık Yakacık Mahallesi'nden izlenebilecek muhteşem bir manzara. İki dağ arasında kanyonu andıran akar suyun kıvrımları doğa ve şehir hayatını adeta ikiye ayırıyor.

33186251b13c-kirazdere-jpg1-jpg
Yuvacık-Kirazdere
Giriş27.08.2020 13:42

Kocaeli ili, Başiskele ilçesine bağlı olan Yuvacık, İzmit’e 10-12 kilometre mesafede bulunuyor, İzmit Körfezi’nin doğu ucunda 25 kilometrekare alana sahip yayla görünümünde, doğal güzellikleri içerisinde barındıran yemyeşil ormanlık alanları ile Kocaeli ve çevre illerinin en zengin su kaynaklarını içinde barındıran adeta bir cennettir. Yuvacık uzun yıllar Ermenilere ev sahipliği yapmıştır. Yuvacık köyleri Osmanlının son dönemlerinde Karadeniz ve Kafkasya’dan gelen göçler sonrasında Türk nüfus ile tanışmıştır. Şimdiki nüfusunun ise büyük çoğunluğunu Rizeliler oluşturmaktadır. Şehrin gürültüsünden usandığınız zaman bütün haftanın stresinden kurtulmak için bir yerlere kaçmak istediğinizde dağ, tepe havası alayım diye aklınızdan geçiriyorsanız, gidilecek en iyi adreslerden birisi Yuvacık’tır. Kocaeli'nin Başiskele ilçesine bağlı Yuvacık Yakacık Mahallesi'nden izlenebilecek muhteşem bir manzara. İki dağ arasında kanyonu andıran akar suyun kıvrımları doğa ve şehir hayatını adeta ikiye ayırıyor.
 


Yuvacık’ta Ne Yapılır? 

Yuvacık Barajı'nı, Kirazdere Çayı'nın lezzetli alabalıklarını ve Kirazdere Yaylası'nı içine alan günlük güzel bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Ya da kamp kurarak geceyi geçirebilirsiniz.
Burada pek çok alternatif spor imkanı bulunuyor. Trekking sporu sevenlerin ise özellikle tercih ettikleri bir yer haline gelmiştir. Jeep safari, ATV, paintball bunlardan sadece bazılarıdır.

Yeşilliği, dağ tepesi, baraj gölü ile hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için önerilecek bir adres denebilir. Yuvacık barajı yemyeşil tepeleri, masmavi sularıyla o kadar sessiz ki etrafta ne ev ne insan yapımı bir oluşum. Tam bir piknik ve huzur bulma ortamıdır.
Buraya gelen ziyaretçilerin birçok alternatif spor yapabilme imkanları vardır. Trekking, ATV, jeep safari, paintball bunlardan sadece bazılarıdır. 


 

Bölgeyle ilişkisi olan köyler: Cami düzü, Doğantepe, Tepecik, Serindere, Kazandere, Aksığın, Servetiye’dir. Tabiatın bütün güzellikleri Yuvacık’ta bulunuyor, karalahana bahçeleri, dağ çilekleri, yayla evleri ve fındık ağaçlarıyla Karadeniz Bölgesi’yle benzer özellikler taşır. Köylerde yaşayanların insanların çoğunluğunu Karadenizliler oluşturdukları için kendi yaşam tarzlarını buraya da yansıtmışlardır. “Ayle Piknik Yeri” veya “Gelin Görün Daa” gibi yer ve yön tabelaları ile karşılaşabilirsiniz.

Yuvacık’a geldiğinizde dört bir yanı dağlar, akarsular, ormanlar ve yaylalarla çevrilmiş bu güzel yerde öncelikle meydandaki kahvede oturup çay ve kahve keyfi yapıp yerlileriyle biraz sohbet etmek çok iyi bir başlangıç olacaktır. 

Bir de günlerden Pazar ise Yuvacık Pazarı’na uğramamazlık yapmayın. Köylü halkın kendi yetiştirdiği tüm doğal ve ev yapımı ürünler bütün güzelliğiyle tezgâhlarda alıcılarını bekliyor. Daha sonra tepelerde konumlanmış olan Yuvacık Barajı istikametine doğru yola çıkabilirsiniz. Yuvacık Barajı, Kirazdere Çayı üzerinde konumlandığı için adı Kirazdere Barajı’dır. Ama genel olarak insanların aklında Yuvacık Barajı diye kalmıştır.

Baraj iki büyük derenin birleştiği vadide yer alıyor. Baraj Gölü’nün çevresinde oluşturduğu güzellikler ile görülmeye değer bir manzarası bulunuyor. Barajdan Yuvacık’a yemyeşil ormanlık alanlardan çıkıyorsunuz. Yol üzerinde bazı yemek tesisleri bulunuyor. Bu tesislerin içerisinde kurulmuş alabalık çiftlikleri bulunmaktadır. Bu çiftlikleri ziyaret ederek kiremitte pişen lezzetli alabalıkların keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer isterseniz hazırladığınız yiyeceklerinizi de getirip piknik yapabilirsiniz. Halkının büyük çoğunluğunu Karadenizliler oluşturduğu için genelde her şey Karadeniz mutfağı üzerine kuruludur. Bu lezzetleri tattıktan sonra çevreye kurulmuş olan hamaklara uzanarak, kuşların ve akan suyun sesini dinleyebilir, ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Yuvacık Barajı gölünde amatör olarak balık tatmanın da keyfini yaşayabilirsiniz.

 Yuvacık Taş Köprü

Barajın doyumsuz manzarasına uzaktan bakmak isterseniz Erzincan ve Servetiye Yaylalarına çıkmanız gerekiyor. Eğer piknik yapmak için geldiyseniz Karaaslan tesislerinde cüzi bir miktara masa kiralayabilir burada ister getirdiklerinizi yiyebilir isterseniz de mangal keyfi yapabilirsiniz. Eğer kuşbakışı görmek isterseniz Çamlıktepe’ye çıkarak tüm Yuvacık ve İzmit’i yukarıdan seyredebilirsiniz. 
 

Yuvacıkta dere kenarında bulunan tesislerde bol çeşitli bir kahvaltı yaptıktan sonra Aytepe, Soğukpınar Deresi, Kirazdere, Menekşe Yaylası, Kungul Dağı, Kayaüstü ve daha birçok yerde bulunan yürüyüş parkurlarında doğa içinde güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Günübirlik spor yapmaya gelenleri Soğukdere ve Sıcakdere’nin kesiştiği kanyonlarda yürüyerek Menekşe Yaylası ve Beşkayalar Saklı Cennet parkına ulaşıyorlar. Yuvacık’ta yürüyüş parkurlarının olduğu köyler ve yaylaları gezmekle gezinizi renklendirebilirsiniz. 

 

Yuvacık’ta Görülmesi Gereken Yerler


 

Beşkayalar Tabiat Parkı: Kocaeli il sınırları dahilinde Samanlı Dağları’nın kalbinde yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı Türkiye’nin fauna ve flora bakımından oldukça zengin tabiat alanlarından birisidir. Vadi boylarında zengin bir çeşitliliğe sahip bitki örtüsü ve muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerine keyifli zamanlar yaşatmaktadır. 1600 hektarlık alana yayılmış olan Beşkayalar Tabiat Parkı’nda, doğa yürüyüşleri ile birlikte, dik kayalık yamaçlarda kaya tırmanışları yapma imkanı da vardır. Parkta iki adet mağara bulunmaktadır bu mağaraların birinin içinde şelale, diğerinin içinde ise bir göl bulunuyor. Bu güzel doğada ister günübirlik bir gezi yapabilir, isterseniz kapı kurup birkaç gün kalabilirsiniz.


Menekşe Yaylaları: Burası yemyeşil doğası içerisinde sessiz kamp alanları ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Özellikle doğa sporları için oldukça elverişli bir bölgedir. Burada trekking yapabilir, bisikletle çevreyi keşfedebilirsiniz. Yuvacık’ta bulunan doğa spor kulüplerinin düzenlendiği yürüyüşlere katılıp yaylayı gezebilirsiniz. Yaylada çadır kurabilirsiniz. Doğanın sessizliği toprağın kokusuna karıştığı bu yerde, ormanın içindeki yürüyüş parkurlarından, asma köprüleri geçerek okla gösterilen rotalar sizi sonsuz güzelliklere götürüyor. 


 

Kazandere, Aytepe: Burada bulunan, bazı yürüyüş parkurlarının başlangıç noktası olan, hem konakla hem de ATV, paintball gibi birçok aktivite sunan uçsuz bucaksız güzelliğe sahip Aytepe’ye de uğrayabilirsiniz. Aytepe Parpalia’da konaklamayı tercih edebilirsiniz. Yuvacık gerçekten de buraları gördükten sonra “iyi ki gelmişiz” dedirtiyor. 

 

Yuvacık’a Nasıl Gidilir? 

Kocaeli İzmit şehir merkezinden 10-15 dakikada bir geçen Yuvacık minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Güzergah için sitemizde bulunan Ulaşım kategorisinden yararlabilirsiniz. Bu minibüs yolculuğu yeni yol güzergahından yaklaşık 35-40 dakika, eski yol güzergahından ise yaklaşık 25-30 dakika sürüyor. Özel aracınızla seyahat etmeyi tercih ediyorsanız yolculuğunuz yaklaşık 15 dakika sürecektir.

 

Yuvacık’ta Bulunan Kafe ve Restoranlar


 

 • Marangoz Bahçe Kafe
 • Adagöl Cafe Restaurant
 • Çamlıtepe Restaurant
 • Sinerit Restaurant
 • Koçal Çiftliği
 • Saklı Vadi
 • Karaaslan Kamping Restoran
 • Mahirin Yeri
 • Şelale Restaurant
 • Mavi Kayalar
 • Kirazdere Restaurant
 • Baştürk Cafe Restaurant

 

Yuvacık’ta Nerede Kalınır? 


 

 • Eraslan Tatil Köyü
 • Gazinin Yeri Otel Kamping
 • Karaaslan Kamping Otel
 • Yuvacık Saklı Vadi Camping
 • Karaca Dağ Evleri
 • Zirve Dağ Evi
 • Aytepe Park Kamping Tesisleri
 • Ogzala Çiftliği
 • Yamaç Kamping
   

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.