Sağlık Sırları

Kefirin dertlerinize Derman Olacak Faydaları


Geleneksel olarak kefir, fermantasyonu teşvik etmek için canlı bakteri ve maya kombinasyonunu içeren inek sütü ve kefir tahılından yapılır. Peki kefirin faydaları nelerdir?

59c4ff0fb823-milk-products-dairy-dairy_144627-45968-jpg
Kefirin dertlerinize Derman Olacak Faydaları
Giriş23.09.2020 9:59

Kefir Tam Olarak Nedir?
 

Kefir taneleri, süzme peynir veya küçük karnabahar parçalarına benzeme eğilimindedir.

Geleneksel olarak kefir, fermantasyonu teşvik etmek için canlı bakteri ve maya kombinasyonunu içeren inek sütü ve kefir tahılından yapılır. Frontiers in Microbiology dergisinde yayınlanan 2016 tarihli bir incelemeye göre, süreç yüzyıllardır devam ediyor. Sonuç? Keskin bir tada sahip zengin, pürüzsüz bir kıvam (içilebilir bir yoğurt olarak düşünün).

Şimdi, kitle üreticileri kefir tanesi yerine bir başlangıç mikrop kültürü kullanma eğiliminde. İnek sütünden yapılan kefire ek olarak, artık keçi, koyun, badem, hindistancevizi veya soya sütünden yapılan kefir de bulabilirsiniz.

Tibetan milk mushroom. homemade milk kefir grains on a filter strainer. Premium Photo

Kefir Besin Değerleri:

 

  • 104 kalori
  • 9 gr protein
  • 2.5 gr yağ
  • 11.5 gr karbonhidrat (0 gr fiber)
  • 1 bardakta 11 gr şeker (düşük yağlı ve sade)


Kefirin Sağlığa Faydaları

 

Kefir sindiriminiz için harikadır

Milk products, dairy Free Photo

Chicago merkezli bir diyetisyen ve The Superfood Swap'ın yazarı Dawn Jackson-Blatner, Kefir'in süperstar statüsünü probiyotiklerinden aldığını, şişkinlik veya düzensiz bağırsak hareketleriyle mücadele ediyorsanız diyetinize eklemeye değer olduğunu söylüyor. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, probiyotiklerin sindirim sağlığınızı artırdığı ve bağırsaklarınızı diğer zararlı bakterilerden kurtulmaya yardımcı olan yararlı mikroorganizmalarla kolonize ederek bağışıklığınızı desteklediği düşünülüyor.

Aslında, çoğu geleneksel yoğurdun sadece birkaç tür probiyotik içerdiğini, ancak kefirin 12'ye kadar tür içerdiğini söylüyor. Jackson-Blatner, büyük olasılıkla, ne kadar çok probiyotik türü yerseniz, o kadar iyi diyor. Araştırmacılar hangi bakterilere ihtiyacınız olduğunu veya her gün kaç tane tüketmeniz gerektiğini tam olarak belirlememiş olsalar da, yaygın olarak incelenen bazı türler arasında bazı süpermarket çeşitlerinde bulabileceğiniz Lactobacillus ve Bifidobacterium bulunur.

 

Kefir kalsiyum açısından zengindir

Cottage cheese in clay bowl with wooden spoon and a glass of milk Premium Photo

Güçlü kemiklerin oluşumu için çok önemli olan bir mineral olan kalsiyumun önemi hakkında hiçbir şey söylenemez. 19 ila 50 yaşları arasındaki hem erkekler hem de kadınlar günde 1.000 miligram (mg) almayı hedeflemelidir. Jackson-Blatner, tipik kefirin fincan başına 300 ila 400 mg kalsiyum içerdiğini ve içeceğin "mükemmel" bir kalsiyum kaynağı olduğunu söylüyor.

 

Kefir, yumurtadan daha fazla protein içerir

Milk products, dairy, dairy Free Photo

Kemik, kas dokusu ve yeni deri hücreleri oluşturmak için proteine ihtiyacımız var. Ayrıca, bu önemli makro besin, sizi daha uzun süre tok tutabilir ve bu da kilo vermenize yardımcı olabilir.

Jackson-Blatner, Kefirin porsiyon başına yaklaşık 9 gram protein içerdiğini söylüyor; bu, geleneksel yoğurtlarda bulacağınızdan daha fazla, ancak Yunan çeşitlerinde bulunan miktardan daha az. Yine de 9 gram protein, özellikle büyük bir yumurtanın yaklaşık 6 gram içerdiğini düşündüğünüzde oldukça etkileyici bir dozdur.

 

Kefir potasyum yüklüdür

Milk products Free Photo

Potasyumun sağlığa olan sayısız faydasına rağmen - kan basıncınızı düşürmek ve muhtemelen kas kramplarını hafifletmek gibi - birçok kadın günde önerilen 4.700 mg'ın oldukça gerisinde kalıyor. USDA'nın 2017 raporuna göre, 20 ila 69 yaşları arasındaki kadınlar yalnızca yaklaşık 2.200 mg ila 2.400 mg potasyum tüketiyor.

Bunun bir nedeni: Besin büyük ölçüde meyvelerde, sebzelerde ve süt ürünlerinde bulunur, diyor Jackson-Blatner - ve yaklaşık yüzde 90'ımız yeterince ürün yemiyoruz. Bir porsiyon kefir yaklaşık 400 mg potasyum içerir, bu yüzden muz hastasıysanız için.

 

Laktoz intoleransınız olsa bile kefir içebilirsiniz.

Homemade kefir, yogurt with probiotics in a glass on table probiotic cold fermented dairy drink trendy food and drink copy space rustic style. Premium Photo

İnsanların yaklaşık yüzde 65'i sütte ve diğer süt ürünlerinde bulunan bir şeker olan laktozu sindirmekte sorun yaşıyor. Ancak süt kutusunu yıllar önce rafa kaldırmış olsanız bile, kefiri hala midenizde tutma şansınız yüksektir. Jackson-Blatner, “Kefir bir miktar laktoz içerse de, içinde o şekeri yiyen bakteriler var, bu nedenle kefir [diğer süt bazlı ürünlerden] daha düşük laktoz içeriyor” diyor.

Ancak süt alerjisi olan kişiler için durum böyle değildir - bu durumda, bitki bazlı sütten yapılmış bir kefir tercih etmek daha iyidir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.