Sağlık Sırları

Patlıcanın zararı var mı Faydaları nedir? Patlıcan hangi hastalıklara, neye iyi gelir?


PATLICANIN YARARLARI ZARARLARI NELERDİR PATLICANIN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ, PATLICAN ŞEKERİ YÜKSELTİR Mİ? PATLICAN DA NEKADAR NİKOTİN VAR? SİGARAYI BIRAKMAYA YARDIMCI OLUR MU? PATLICANIN SAPI FAYDALI MI? HEMOROİT HASTALIĞINA DOĞAL TEDAVİ GÖZ SAĞLIĞI İÇİN FAYDALI DEMİR BAKIMINDAN ÇOK ZENGİN SİNDİRİM SİSTEMİNE YARDIMCI CİLDE YARARLI PATLICAN SAPI NASIL TÜKETİLİR? PATLICAN ALERJİ YAPAR MI? PATLICAN MİDEYE DOKUNURMU? PATLICAN ZEHİRLER Mİ? PATLICANIN EN ÇOK YETİŞTİRİLDİĞİ ÜLKELER?

d0036202571b-growing-eggplants-greenhouse-jpg
Patlıcanın zararı var mı Faydaları nedir? Patlıcan hangi hastalıklara, neye iyi gelir?
Giriş28.10.2020 1:02

 

Patlıcanın zararı var mı faydaları nedir? Patlıcan hangi hastalıklara, neye iyi gelir?

 

Patlıcanın ilk yetiştiriciliği M.Ö 5.yy'da Hindistan'da gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten sonra Afrika'ya sonra Doğu Akdeniz'e ve Avrupa'ya getirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 16. yy'da İspanyollar tarafından gerçekleştirilmiştir. Ülkemize ise Avrupa’dan gelmiştir. Ülkemizde genel olarak karnıyarık, musakka, imambayıldı ve patlıcan kebapları yapılırken ana madde olarak patlıcan sebzesi kullanılır. Bu yemeklere ek olarak patlıcanın turşusu, köftesi, dolması, kebabı gibi değişik çeşitleri ülkemizde yer almaktadır. Patlıcanı diğer sebzelerden ayıran önemli özelliklerden biri de içerisinde nikotin maddesini bulundurmasıdır.

 

PATLICANIN YARARLARI NELERDİR?

 

Patlıcan birçok vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin ve yararlı bir sebzedir. Bunun için patlıcan tüketmek insan vücudu için bulunmaz bir nimettir. Genel olarak patlıcanın faydaları şöyle sıralanabilir:

 

 • Bol miktarda lif içermesiyle birlikte hazımsızlık gibi sorunları giderir.

 • Kalp çarpıntısı gibi stres yaratan hastalıklarda insanı sakinleştirir.

 • Vücutta doku sıvılarında biriken ödemi atmada ve aynı zamanda idrarı söktürme de önemli bir besin kaynağıdır.

 • Bol miktarda demir içerdiği için kansızlık çekenler için kan üretimini arttırmaya yardım eder.

 • İstemsiz bir şekilde kas kasılması olaylarını engeller.

 • Közlenmiş patlıcanın faydaları ise normal patlıcana göre biraz daha az olabilir. Bunun nedeni ise közlendiği için içerisindeki bazı yararlı bakterilerin ölmesi ve bazı vitaminlerin yok olmasıdır. Bunların haricinde yine normal patlıcan gibi birçok yararı bulunmaktadır.

 • Patlıcan sapının faydaları da saymakla bitmemektedir. Patlıcanın gövdesinin olduğu kadar sapı da yararlıdır. Şöyle ki patlıcan tutunduğu topraktan mineral ve bazı yararlı maddeleri sapında birikmektedir. Bu yüzden sapı kaynatılıp tüketildiğinde birçok hastalık önlenmiş olur.

 • Çiğ patlıcanın faydaları genel olarak sindirim sistemine etki etmektedir. Bağırsakları yumuşatma özelliğine sahiptir ve taş oluşumunu engeller. Kötü kolesterol gibi zararlı hastalıkları engeller.

 

 

PATLICANIN ZARARLARI NELERDİR?

 

Patlıcan birçok yararlı maddeyi bünyesinde barındırsa da zararları da saymakla bitmemektedir. Patlıcanın tüketilme biçimleri, tüketilme süreleri ve içerisinde barındırdığı bazı maddeler yüzünden insan vücudunu olumsuz etkiler. Bunlar gene olarak şu şekildedir:

 

 • İçinde nikotin bulundurması yüzünden aşırı tüketimi sonucunda sigaranınki gibi bazı yan etkilere neden olabilir.

 • Tüketilme süresine dikkat edilmezse yani aşırı bir şekilde patlıcan tüketimi gerçekleştirilirse derinizde kaşıntı ve kızarıklıklar çıkabilir.

 • Tüketilme şekli olarak uzmanlar patlıcanın çiğ tüketimine kesinlikle izin vermemektedir. İçinde birçok maddeyi barındırdığı için zehirlenmelere yol açabilmektedir. Patlıcan közlenerek veya kızartılarak yendiği zaman zararlı bakteriler öleceği için zehirlenmeleri en aza indirir.

 

 

PATLICANIN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ NEDİR?

 

Patlıcan diğer besinlere nazaran kalorisi düşük bir besindir. Genelde diyet listelerinde kullanılan ve sıklıkla tüketilen bir sebzedir. Patlıcanın 100 gramında 17 kcal kalori bulunmaktadır. Patlıcanın vitaminleri ise A ve C vitaminleridir. Genel olarak A vitamini ve bazı B11 gibi vitaminleri barındırmaktadır. Patlıcanın 100 gramının içerisindeki maddeler ise aşağıdaki gibidir:

 

 • Kalori: 17 kcal % 0.8

 • Karbonhidrat: 2.5 g % 0.8

 • Lif: 2.9 g % 11.6

 • Protein 1.2 g % 2.5

 • Yağ: 0.2 g % 0.3

 • Kolesterol: 0.0 mg % 0.0

 • A Vitamini: 7.0 IU % 0.1

 • C Vitamini: 2.8 mg % 4.6

 • Potasyum: 187.0 mg % 5.3

 • Kalsiyum: 13.0 mg % 1.3

 • Demir: 0.4 mg % 2.2

 

 

PATLICAN ŞEKERİ YÜKSELTİR Mİ?

 

Günümüzde en çok görülen hastalıklardan biri de şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı susuzluk hissi, sürekli yorgunluk hali ve sık sık sinirlenme gibi belirtiler sonucunda kanısına varılan bir hastalık çeşididir. Patlıcanın şekeri yükseltip yükseltmeyeceği ise halk arasında merak edilen bir sorudur. Patlıcanın uzmanlar tarafından şekeri yükselttiği kanıtlanmıştır. Bu yüzden şeker hastaları patlıcanı sık sık tüketmemelidirler.

 

 

PATLICAN DA NEKADAR NİKOTİN VAR SİGARAYI BIRAKMAYA YARDIMCI OLUR MU?

 

Patlıcanın içerisinde barındırdığı nikotinden dolayı sigarayı bırakmada yardımcı olduğu yönünde bir şehir efsanesi var. Bir tane sigaranın içindeki nikotin miktarını almak için bir kamyon patlıcan yemek lazım.

 

 

PATLICANIN SAPI FAYDALI MI?

 

Patlıcanın sapını asla çöpe atmayacaksınız. Yaz kış tüketilen bir besin olsa da yaz sebzesi olan patlıcan faydaları ile şaşırtıyor. Her türlü yemeğe çok yakışan süper besin patlıcanın sapları ayıklanarak tüketilir. Peki size patlıcan saplarını atarak çok büyük bir hata yaptığınızı söylesek... Mucize besin patlıcanın faydaları yanı sıra patlıcan sapı da çok faydalı. Başta hemoroid olmak üzere birçok hastalığa şifa olan patlıcan sapı nasıl tüketilir? Mucize besin Patlıcan sapının faydaları nelerdir? Patlıcan sapını kaynatıp nasıl kullanmalıyız? İşte topraktan gelen vitamin ve mineralleri bolca barındıran patlıcan sapının faydaları...

 

 

HEMOROİT HASTALIĞINA DOĞAL TEDAVİ

 

Patlıcan sapı suyu, hemoroit hastalığını tedavi için kullanılan ilaç, ameliyat, lazer gibi yöntemlerin dışında doğal bir tedavi yöntemi sayılır.

 

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN FAYDALI

 

İçerdiği vitaminler sayesinde göz sinirlerindeki hücrelerin yenilenmesine ve göz kaybı gibi sıkıntıların önüne geçilmesine yardımcı olur.

 

DEMİR BAKIMINDAN ÇOK ZENGİN

 

Kansızlık sebebiyle olan yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

 

SİNDİRİM SİSTEMİNE YARDIMCI

 

Patlıcan sapının yağ oranı düşük olduğu için ve tok tutma etkisiyle düzenli tüketimde kilo vermeye etkisi vardır. Aynı zamanda patlıcan suyunun reflü, ülser, gastrit ve kabızlık gibi rahatsızlıkları da önleme etkisi bulunur.

 

CİLDE YARARLI

 

Patlıcan sapı suyunun düzenli tüketimi cildinizin daha parlak ve genç görünümlü olmasını destekler.

 

 

PATLICAN SAPI NASIL TÜKETİLİR?

 

HAZIRLANIŞI

 

 • 10 adet patlıcan sapı 10 bardak içme suyu Patlıcanın yeşil sap kısımlarını kesip iyice yıkayıp temizleyin. Suyu tencereye koyup sapları içerisine atın. Suyu saplarla birlikte tencerenin kapağını kapatıp yarım saat kaynatın.

 • Soğutup patlıcan saplarını içerisinden alın. 5 gün boyunca hazırladığınız kürü sabah ve akşam aç karnına bir bardak için. Elde ettiğiniz suyu buzdolabında saklayabilirsiniz.

 • Sakın çöpe atmayın patlıcan sapı şifa deposu çıktı! Mucize besin patlıcan sapının faydaları inanılmaz!

 • Bu kürü tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda olduğunu hatırlatalım. Almanız gereken vitamin ve mineraller ile ilgili detaylı bilgileri uzmana sormanızda her zaman fayda var.

 

PATLICANLA İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 

PATLICAN ALERJİ YAPAR MI?

 

Patlıcan mutfaklarda en fazla yer verilen sebzelerden biridir. Patlıcan kullanılarak yapılabilecek onlarca yemek tarifi vardır. Birçok açıdan sağlığa oldukça faydalı bir sebzedir. Ancak diğer sebzelerde olduğu gibi fazla tüketilmesi ya da yanlış tüketimi sebebiyle yan etkilere neden olabilir. Patlıcan hassas bünyelerde alerjiye yol açabilir. Ciltte döküntü, kaşıntı ve boğaz şişliği gibi alerjiler patlıcan tüketimi sebebiyle olabilir. Özellikle cilt problemi olan kişilerde alerjik reaksiyonlar daha ciddi boyutlarda görülebilir. Ağız içinde tahriş ve yaraya sebep olabilir. Patlıcanın yan etkilerinden korunmak için dozunda tüketmek, pişirme tekniğine dikkat etmek önemlidir. Patlıcan alerjisi olan kişiler bir doktora başvurarak tıbbi yardım alabilir.

 

PATLICAN MİDEYE DOKUNUR MU?

 

Patlıcan mevsiminde ve taze olarak tüketilirse mideye dokunmaz. Ancak olgunlaşmamış patlıcanın tüketilmesi mide bulantısı ve kusma gibi sorunlara neden olabilir. Patlıcanın olgunlaşmadığını dokunarak anlayabilirsiniz. Dokusu çok sert olursa henüz yenecek kıvamda değildir. Bu özellikteki patlıcanın fazla miktarda tüketilmesi zehirlenme etkisi de gösterebilir. Ayrıca fazla beklettiğiniz patlıcanda midenize dokunabilir. Patlıcan buzdolabında da olsa bozulma süresi kısadır. Böyle patlıcanların tüketilmesi de önerilmez. Patlıcan alerjik bir sebzedir. Bu nedenle alerjik yapısı olanlarda bulantı ve kusma gibi mide sorunları olabilir.

 

PATLICAN ZEHİRLER Mİ?

 

Yemeklerde sıkça kullanılan patlıcanının olgunlaşmamış olanlarında yüksek miktarda solanin maddesi vardır. Bu madde de insan vücudu üzerinde olumsuz etkilere neden olabilecek zehirlerdendir. Olgunlaşmamış patlıcan tüketen insanlarda zehirlenme sonucu bulantı, kusma, ishale neden olabilir. Eğer bu patlıcan türü yüksek miktarda tüketilirse tüketen kişinin komaya girmesine dahi neden olabilir.

 

PATLICAN HAKKINDA 8 İLGİNÇ BİLGİ

 

 • Patlıcan değerli bir lif ve besin kaynağıdır.

 • Patlıcan İngilizcede “eggplant” (tavuk yumurtası üreten bitki) olarak adlandırmıştır, çünkü bazı patlıcan çeşitleri beyaz ve oval  meyveler üretir ve bu meyveler tavuk yumurtalarına benzerler.

 • Patlıcan çok yıllık bir bitki olmasına rağmen çoğu üretici bir yıllık olarak patlıcan yetiştirir (meyveleri topladıktan sonra bitkileri sürerek imha ederler).

 • Patlıcanlar botanik açıdan domates ve biber ile yakından ilgilidir.

 • M.Ö. 5. yüzyılda sistematik bir şekilde patlıcan yetiştiren ilk çinlilerdir.

 • Patlıcan çiçeği veya yaprağı tüketmek insan sağlığı için tehlikeli olabilir.

 • Patlıcan, Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi’nde yer alan ilk 10 bitkiden biridir. Kısacası, bu bir gıdanın antioksidan kapasitesini belirleyen bir ölçü birimidi.

 • Patlıcana Birleşik Krallık’ta Aubergine ve Asya’nın bazı bölgelerinde ise Brinjal denir.

 

Patlıcan çok yıllık bir bitkidir, ancak çoğu üretici tek yıllık bitki olarak patlıcan yetiştirmektedir. Kökeni Hindistan olan patlıcan, günümüzde bile Hindistan’da doğal ortamda yetişir. Patlıcan, sıcak bölgelerde uygun şekilde yetişmeyi tercih eder ve dona dayanıklılığı sıfırdır.

 

PATLICANIN EN ÇOK YETİŞTİRİLDİĞİ ÜLKELER

 

Günümüzde patlıcan birçok Avrupa ve Asya ülkelerinde yetiştirilmektedir. Çin en büyük patlıcan üreticisidir. Türkiye ve Akdeniz çevresindeki ülkeler de patlıcan üreten ülkelerdir. Dünya Atlası’na göre, en çok patlıcan üreten ilk 5 ülke şunlardır:

 

 • Çin

 • Hindistan

 • Mısır

 • Türkiye

 • İran

 

PATLICAN HAKKINDA DİP NOTLAR

 

Solanum melongena patlıcanın bilimsel adıdır ve bu bitki Solanaceae familyasına aittir. Bu familya, domates, patates, biber ve tütün gibi bilinen bitkileri de içerir.

 

Patlıcan bitkisinin tüylü ve dikenli bir gövdesi vardır. Bitkinin yüksekliği, çeşide bağlı olarak 0,4 m ila 2,5 m arasında değişmektedir. Kök sistemi dikey olarak 0.6 ile 1.2 m arasında gelişir. Yapraklar büyük ve 10-30 cm şeklinde parçalıdır. Çiçeklerin rengi beyaz veya mordur ve 1 veya 2-3 çiçek tomurcuğu oluşur. 5 parçalı taçyaprakları ile tanımlanırlar. Meyvesi iridir ve yumuşak kahverengi tohumlar içerir. Patlıcan bitkisinin meyveleri temel olarak üç şekilde gelir: oval, gözyaşı şeklinde ve yuvarlak. Rengi siyah, mor, siyah veya mor aynı zamanda çizgili ve beyaz olabilmektedir. Patlıcanın eti süngerimsidir ve çiğ yenildiğinde hafif acı bir tadı vardır.

 

Çiğ patlıcan yemekten kaçınılmalıdır. Ayrıca, patlıcan çiçeği veya yaprağı tüketmek insan sağlığı için tehlikeli olabilir. Solanaceae familyasına ait olan bitkiler, doğal savunma olarak kullanıp ürettikleri ve yüksek miktarda patlıcan tüketildiğinde zehirlenmeye neden olan solanin üretirler.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.