Gezilecek Yerler

Sarısu Plajı


Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yer alan Sarısu sahil bölgesi, eşsiz doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra ev sahipliği yapmakta olduğu 165 kuş türüyle dikkat çekmektedir.

sarisu-plaji-00b9eade-6fd1-406c-9879-556b23238f10
Sarısu Plajı
Giriş15.11.2019 11:31

 

Mavi ile yeşilin eşsiz uyum içerisinde bütünleştiği Kandıra İlçesi doğal güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Bu güzellik koruma altına alındığı için yapılaşmanın çok kısıtlı kaldığı sahil yöresi ziyaretçilerine sakin ve huzurlu bir tatil imkanı sunmaktadır.

Kandıra’nın tarım arazilerinden başlayan iki derenin kolu birleşip menderesler çizerek sahilde Karadeniz ile buluşur. Bu havza içerisinde birçok kuş ve balık türlerini barındırmaktadır. Ördek ve su çulluğu gibi kuşlar sazan ve kefal gibi balıklar dere yatağının gerçek sahipleridir. Yaz mevsiminde dere boyunca bir sürü balıkçı görebilirsiniz. Kış aylarında ise balıkçılar yerini kuş fotoğrafı hobisi ile uğraşan fotoğrafçılara bırakmaktadır. Farklı şehirlerden bu havzaya fotoğraf turları düzenlenmektedir.

Kefken gezilerinde alternatif bir yer görmek isteyenlere Sarısu dalga sörfü için ideal bir mekandır. Kerpe merkezde bulunan sörf okulu, uygun dalgaların burada olması sebebi ile Sarısu, Tuzağı ve Cebeci plajlarını eğitim alanı olarak kullanırlar.

 

 

Sarısu Kocaeli’nin Kandıra’ya 8 km uzaklıktaki Babaköy sınırları içerisinde Sarısu Deresi’nin Karadeniz ile birleştiği yerde kurulmuştur. Ağaçların arasından süzülerek gelen Sarısu deresinde çeşitli tatlı su balıkları bulunmaktadır. Sarısu plajı 1 km. uzunluğundaki kumsalı ve masmavi bir denizi ile günübirlik turizm veya çadır turizmi ve kampinge uygun bir köydür. Bu köyün sahil şeridinde kamp alanları, kır gazinoları ve kafeler bulunmaktadır. 

 


Sarısu Plajı’na Şahsi Araç ile Nasıl Gidilir?

Kerpe Merkezden Kandır istikametine doğru giderken, Kerpe çıkışında sağ tarafta Sarısu yol ayrımını göreceksiniz. O istikamete doğru ortalama 8 km yol yaparak, Sarısu plajına 25 dakika da gidebilirsiniz.

 

Sarısu Plajı’nın İstanbul’a Olan Uzaklığı Ne Kadardır?


Şahsi aracınız ile İstanbul Tem otoyolunu kullanarak, öncelikle Kocaeli’ye doğru yola çıkmalısınız. Aynı yol güzergahından Kandıra (otogar) gişelerine saparak Kandıra-Kefken güzergahına çıkın ve Kandıra yolunu takip ederek Kerpe’ye ulaşacaksınız. Şahsi arazınız ile Kerpe’ye yaklaşık 2 saatte varmanız mümkün.
İstanbul Kerpe arası ulaşımı otobüs seferleriyle sağlanabiliyor. Esenler ve Harem otogarlarından Kocaeli’ye ulaşıp oradan da Kerpe’ye giden otobüsleri kullanabilirsiniz. 

 

Sarısu Plajında Kamp Yapılmakta mıdır?

Ağaçların arasından süzülen Sarısu Deresi, Karadeniz’e döküldüğü noktada yer alan Sarısu beldesi her yıl göç mevsiminde 165 türde binlerce kuşu ağırlamaktadır. Bu özelliği ile kuş gözlemcilerinin de uğrak yerleri arasında bulunmaktadır. Göçmen kuşları görmek için Sarısu’ya gelenler aynı zamanda derenin oluşturduğu doğa harikası lagünün doyumsuz manzarasının keyfini yaşayıp mavi sularda denize girme imkanı bulmaktadır. Kandıra şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktaki sahil bölgesi kamp yapabilmek için uygun alanlar barındırmaktadır. Bu sayede doğaseverler kuş sesleri arasında unutulmaz bir kamp deneyimi yaşayabilmektedir.

 

 

Sarısu Gençlik Kampı


Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Sarısu bölgesinde 10 ile 18 yaş arasındaki öğrencilere yaz tatillerini daha verimli geçirebilmeleri için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmet veren bir kamp alanıdır. Öğrenciler kamp alanında birçok spor aktivitesinden faydalanabilmektedir. Aynı zamanda 72 öğrenciye hizmet verebilen bir kapasiteye sahiptir. Kamp alanından öğrencilere günde 3 öğün yemek sunulmaktadır. Diğer temel ihtiyaçları da karşılayacakları alanlar bulunmaktadır.

 

Sarısu Gençlik Kampı Konumu: Sarısu Çay kenarı ve sahile yürüme mesafesi.

Kamp Olanakları: Yatakhane, bungalov, su, doğa sporları, WC, duş, elektrik, Wİ-Fİ, restoran, büfe, yürüyüş parkurları ve eğlence birimleri bulunmaktadır.

Kamp Ücreti: Kamp ücreti hakkında bilgi alabilmek için ilgili telefon numarasını arayabilir veya internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Sarısu Plajında Aile İle Kalınır mı?


Sarısu 1 km uzunluğunda olan kumsalı ve masmavi denizi ile aileler için hem günübirlik hem de çadır kampı yapabilmek için uygun bir köydür. Bu köyün sahil şeridinde kamp alanları ve kafeler bulunmaktadır. Aileniz ile huzurlu vakit geçirmek istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

 

Sarısu Sahil Yöresinde Balık Tutulur mu?


Sarısu sahil yöresinde ağaçlar arasından süzülerek gelen Sarısu deresinde sazan, Tatlısu levreği ve çeşitli tatlı su balıkları bulunmaktadır. Balık tutulur ya da tutulmaz konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Net bilgi alabilmek için internet sayfasından iletişim bilgisini alarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

Sarısu Plajı Çevresindeki Kafe Ve Restoranlar 

•    Kefken Sahili Ve Kafeleri
•    Sahil Aile Çay Bahçesi
•    Havuzlu Bahçe, Cafe Lahmacun Pide
•    Yakamoz Cafe Beach
•    Asmaaltı Çay Bahçesi
•    İncir Altı Cafe
•    Deniz Aile Bahçesi
•    Havuzlu Bahçe Kafe Restoran Pide Lahmacun Izgara Salonu
•    Kefken Liman Teras Cafe
•    Eylül Cafe
•    Cadde Cafe
•    Cafe Teras
•    Kumsal Cafe
•    Kumsal Cafe & Restourant 
•    Alka Fırın & Cafe
•    Kerpe Şampiyon Kokoreç
•    İnci Cafe

 

Sarısu Plajı Çevresindeki Gezilecek Yakın Yerler Nelerdir?

•    Kerpe Kayalıkları
•    Pembe Kayalar
•    Kovanağzı Plajı

 

Sarısu Plajı Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Sarısu Plajı kimsenin olmadığı, sessiz huzurlu bir tatil yapmak için ideal bir seçim olabilir. Suyun berraklığı, doğanın eşsiz manzarası sizleri büyüleyecektir. Kefken Kerpeye yakın olması da oldukça avantajlı bir durumdur. Bunun yanı sıra Sarısu Plajının yolları biraz bozuk. Yollarının bozuk olması Sarısu Plajına ulaştığınızda manzaranın eşsiz güzelliği karşısında buna değdi diyebileceksiniz.

 

 

Sarısu Plajı

Tür: Manzara-Gezi
Turizm Türü: Doğa Turizmi
Nasıl Gidilir: Bağırganlı’ya Ağva-Kandıra yolu üzerindeki Sofalı ayrımı ile 13 km. sonra ulaşılır. Karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 
Adres: Sarısu, Bağırganlı, Kandıra

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.