Sağlık Sırları

Temel Reis'in Sırrı Ispanağın İnanılmaz Faydaları


Ispanak, uzun zamandır popüler kültürde bir süper gıda olarak lanse ediliyor. Denizci adam Temel Reis'i ve kas yapıcı ıspanak kutusunu hatırlıyor musun? Gelin beraber ıspanağın faydalarına bir göz atalım.

c43c2b3882a0-spinach-green-juicy-leaves-organic-salad-serving-portion-size_88242-5473-jpg
Temel Reis'in Sırrı Ispanağın İnanılmaz Faydaları
Giriş16.09.2020 13:33

Gerçekte, ıspanak vitaminler ve besinler açısından zengindir ve gözleriniz, beyniniz, kalbiniz ve sağlık açısından birçok faydası vardır. İşte ıspanak tüketmekten elde edebileceğiniz bilimsel olarak desteklenen bazı faydalar ve onu tüketmenin en iyi yolları. 

 

1. Ispanak Oldukça Besleyicidir

Fresh spinach leaves in bowl isolated Free Photo
Ispanak, sağlığınız için faydalı olan harika bir vitamin ve mineral kaynağıdır. ABD Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre, bir fincan çiğ ıspanak porsiyonu aşağıdaki besinleri içerir:

•    Kalsiyum: 24,8 mg 
•    Demir: 0.67 mg
•    Potasyum: 140 mg
•    C Vitamini : 7 mg
•    Sodyum: 19,8 mg

Ispanak ayrıca az miktarda çinko , folat, A vitamini , K vitamini, karoten, lutein, zeaksantin gibi besinleri içerir.
 

2. Ispanak Beyin Sağlığını Destekleyebilir

Fresh green organic spinach bundle leaves on old wooden table.healthy eating, detox, diet food ingredient concept. Premium Photo
Ispanak yemek beyin sağlığınız için faydalıdır çünkü A vitamini, lutein ve karoten gibi antioksidanlarla doludur. 
New Mexico Eyalet Üniversitesi'nde Halk Sağlığı Profesörü olan J agdish Khubchandani, "Antioksidan etkiler yaşlanmaya bağlı beyin hasarını geciktirebilir" diyor. "Bu, bilişsel işlevlerin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca ıspanağın, depresyonu ve beyindeki yapısal ve işlevsel hasarı azaltmada stres önleyici etkilerine dair kanıtlar da var."
Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler yemenin de bilişsel gerilemeyi yavaşlattığı düşünülüyor. 2018 yılında yapılan bir çalışmada, bilim adamları diyet alımını takip ettiler ve 58 yaşın üzerindeki katılımcıların bilişsel yeteneklerini değerlendirdiler. Ispanak gibi günlük ortalama bir porsiyon yeşil yapraklı sebze yiyen katılımcılarda bilişsel düşüş oranında önemli bir düşüş gözlemlediler. 

 

3. Ispanak Kan Basıncını Düşürebilir

Fresh spinach on a dark background Premium Photo
Ispanak, kan akışını iyileştirebilen ve kan basıncını düşürebilen doğal olarak oluşan kimyasal bileşikler olan zengin bir nitrat kaynağıdır.
Khubchandani, "Ispanak vücudunuzdaki nitrik oksidin üretimini, etkisini ve işlevini artırabilir" diyor. "Nitrik oksit, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Bu, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur."

2015’te yapılan bir çalışma, yüksek nitratlı ıspanak çorbası tüketmenin kısa vadeli etkisini gözlemledi. Katılımcıların yedi günlük çorba yedikten sonra, araştırmacılar, düşük nitratlı kuşkonmaz çorbası yiyen katılımcılara kıyasla, kan basıncında bir düşüş ve arteriyel sertlikte bir azalma gözlemlediler.  
Yüksek tansiyon ve arteriyel sertliğin kalp hastalığının gelişimine katkıda bulunduğu kanıtlandı ve araştırmacılar, ıspanak gibi yüksek nitratlı yiyecekleri tüketmenin kalp sağlığını korumanın etkili bir yolu olabileceği sonucuna vardılar.

 

4. Ispanak Göz Sağlığını İyileştirebilir

Spinach on the table Free Photo
Ispanak, yüksek miktarda lutein ve zeaksantin içerir. Bu bitki bileşikleri, ultraviyole ışığın neden olduğu hasara karşı korumadan sorumlu oldukları gözde de bulunabilir. 
Yüksek konsantrasyonlarda lutein ve zeaksantin içeren yiyecekler tüketmek, kronik göz hastalıkları geliştirme riskini azaltabilir. 
2006 yılında yapılan bir araştırma, diyetlerinde meyve ve sebze karışımından yüksek miktarda lutein ve zeaksantin tüketen kişilerin nükleer katarakt geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Nükleer katarakt en yaygın katarakt şeklidir. Yaşlandıkça gözünüzün merceğinin bulanık ve sarı olmasına neden olur. 

 

5. Ispanak Anemi Riskini Azaltabilir

Delicious yougurt meal with chickpeas and dried tomatoes Free Photo
 Anemi, vücudunuzun düzgün çalışması için yeterli kırmızı kan hücresi üretemediği bir durumdur. Bu durumun en yaygın nedeni demir eksikliğidir. 
Ispanak, yalnızca anemi gelişme riskini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda onu yönetmeye yardımcı olan yüksek konsantrasyonlarda demir içerir. 
Adet gören çocuklar, hamile kadınlar ve kadınların, demir eksikliği anemisi geliştirme riski daha yüksektir - bu nedenle, bu kategorilere giren kişiler için genellikle demir açısından zengin bir diyet önerilir. 

 

Ispanağı Tüketmenin En İyi Yolu Nedir?

Spinach on the table Free Photo
Ispanak pek çok farklı şekilde tüketilebilir. Suyunu sıkmak veya smoothie yapmak, buharda pişirebilir, kaynatabilir veya hatta bir blenderde doğrayabilirsiniz. 
Bir rapor, ıspanaktan en iyi şekilde yararlanmak ve en yüksek lutein konsantrasyonlarını elde etmek için ıspanak yemenin en iyi yolunun onu bir smoothie veya meyve suyu olarak almak olduğunu öne sürüyor. Bunun nedeni, araştırmacıların ıspanağın kaynatma veya buharda pişirme yoluyla ne kadar uzun süre ısıya maruz kaldığını, daha az lutein tutacağını keşfetmeleridir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.