Tomografinin Zararları Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Gelişen teknoloji ile tıp dünyasında da yeni ürünler kullanılmaya başlandı. Bunlardan birisi de tomografi. Ancak yaydığı radyasyon ile insanlar tomografinin zararları hakkında merak duyup araştırmaya başladılar.Biz de sizler için " Tomografinin Zararları Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?" araştırdık ve bir başlık altında toparladık. Buyursunlar....

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
9238d6828aa1-tomografikapak-jpg
Tomografinin Zararları Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?
Giriş14.01.2020 14:00

Gelişmiş tıp dünyasında yaşamamız ve sağlık alanında daha etkin çözümlerin getirilmesi, her ne kadar insan sağlığı ve yaşamı adına önemli olsa da bazı işlemler, hastalara “acaba” dedirtmeden geçemiyor maalesef. Beyin tomografisi de “zararlı mı acaba?” sorularına en fazla muhatap olan görüntüleme sistemlerinden birisidir.

Uzman doktorlar, hastaların hastalıklar karşısında paniğe kapılmamaları gerekli olduğu konusunda her fırsatta uyarıyorlar.

Tomografi çekimi de esasında hastalığa tanı koyma ve tedavi şeklini belirlemek hedefiyle hekimlerin istediği bir çekimdir. Elbette gereksiz çekilen tomografi, insan vücuduna zarar verebiliyor. Ancak konusunda uzman olan bir doktor tomografi çekilmesi konusunda hastasını bilgilendiriyorsa, işlem gereklidir ve sonuca göre tedaviye başlanacaktır.

Yan etkileri konusunda bilgi veren uzmanlar; tomografinin insan üstündeki son derece fazladır ancak gerekli durumlarda da ihmal etmenin anlamı yok diyorlar.

 

Gereksiz Yere Tomografi Çektirilmez

 

Radyolojik bir görüntüleme sistemi olan bilgisayarlı tomografi (BT), lüzumsuz yere çektirilmez. İnsan üstünde yan etkileri bulunan bu görüntüleme sistemi hakkında uzmanların verdikleri bilgilere göre, sağlıklı insanların bu tip durumlardan uzak durmalarıdır.

Tomografi çekimlerinde insan vücudu ciddi anlamda etkilenmektedir. Hatta İngiltereli tıpçılara göre lüzumsuz yere çekilen tomografi nin Hiroşima’ya atılan atom bombasından kurtulan kişiler kadar etkilenirler. Bu sebeple İngiltere’de çıkartılan bir yasa ile beraber sağlıklı kişilerin vücut tomografisi çektirmesi yasaklanmıştır.

 

Ne Kadar Sürede Tomografi Çektirilebilir?

 

Yan etkileri oldukça fazla olan tomografi hakkında uzmanlar gerekli bilgilendirmeleri yapıyorlar. Uzmanlar, “gerektiği durumlarda elbette çekilmelidir, çünkü bu sistemin de kendisine göre artıları vardır ve sağlıklı yaşam için önemli bir parçadır.

Ancak lüzumsuz yere tomografi çektirmek, ciddi zararların oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple sağlıklı insanların 5 senede bir kere çektirmeleri yeterlidir. Yakın zamanda bilgisayarlı tomografi çektiren hastaların, bu durumu mutlaka doktorlarıyla paylaşmaları gerekiyor”  uyarısında bulunuyorlar.

 

Bir Tomografi 442 Röntgene Bedel

 

İngiltereli bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmaya göre lüzumsuz yere çekilen tomografinin insan üstünde ciddi yan etkilere neden olduğu saptanmış. Uzmanlar, bir tomografinin 442 röntgene bedel olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca tomografi çektiren insanların vücutlarında biriken radyasyonun II. Dünya savaşında Hiroşima’ya atılan atom bombasından kurtulanlarla eş değerdir.

 

Tomografiye karşı MR

 

Uzmanlar, tüm bu uyarıları yaptıktan sonra elbette çözüm yöntemlerini de sunmaktadır. En nihayetinde gerekli tanıların ve tedavi yöntemlerinin belirlenebilmesi amacıyla bazı çekimlerin yapılması gerekiyor. Yapılan araştırmaya göre manyetik rezonans (MR) tomografiye göre çok daha ideal bir görüntüleme sistemidir. Yani tomografi çektirilmeden MR çektirilmesi daha fazla önerilmektedir.

Emar, vücudun herhangi bir bölgesini kesitsel olarak görüntülemeye yarayan MR cihazı, büyük bir mıknatıstan oluşmaktadır. Hasta, emar cihazına uzanarak çekim yapılması gerekli olan bölgeyi tarattırır ve uzmanlar da araştırmalarını bu görüntüler üstünden değerlendirerek hastalık tanısı ve tedavi yöntemini belirlerler.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.