Sağlık Sırları

Yumurtanın faydaları


Yumurtalar binlerce yıldır yiyeceklerimizin bir parçası, ancak yine de insan sağlığına ne kadar faydalı olabileceğini öğreniyoruz. Bu yazımızda yumurtaların faydalarından bahsedeceğiz

90e2fc40c1d5-close-up-fresh-chicken-eggs-jpg
Yumurtanın faydaları
Giriş26.09.2020 9:58

 

Yumurtalar Sizin İçin İyi Mi?

Fresh hen egg in white bowl and 6 hen egg out side on black color wood table Premium Photo

Kuşkusuz, her gün yumurta yemenin çok sayıda faydası vardır. Yumurta sadece yüksek kaliteli protein sağlamakla kalmaz, aynı zamanda 11 vitamin ve mineral, omega-3 yağ asitleri ve antioksidan içerir. Bu, günlük alınması gereken  besin miktarını kolaylıkla sağlayabilir.

Yumurtadaki proteinin çoğu yumurta akında bulunurken, yumurta sarısı sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir.

Aşağıda, yumurta yemenin kanıtlanmış sağlık yararlarından bazılarını listeledik.

 

1. Yumurtalar Besin Açısından Zengindir

Top view fresh chicken eggs Free Photo

Yumurtaların çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu gerçeğiyle başlayalım. Sadece bir adet haşlanmış yumurta şunları içerir:

  • Günlük D vitamini ihtiyacınızın % 40'ı
  • Günlük folat gereksinimlerinizin % 25'i
  • Günlük riboflavin (Vitamin B2) gereksinimlerinizin % 12'si
  • Günlük selenyum gereksinimlerinizin % 20'si
  • Yumurtalar ayrıca A, E, B5, B12 vitaminlerinin yanı sıra demir, iyot ve fosfor içerir. 
     

 

2. Yumurta Kaliteli Protein Açısından Yüksek

Boiled egg isolated on white Premium Photo

Proteinler yaşamın yapı taşlarıdır ve tek bir yumurta yaklaşık 6,3 gram yüksek kaliteli protein içerir. Vücuttaki proteinlerin temel işlevleri, doku gibi şeyleri inşa etmek, güçlendirmek ve onarmak veya değiştirmektir.
Yumurtalar, optimum büyüme ve bakım için vücudun ihtiyaç duyduğu doğru miktarlarda dokuz temel amino asidin tamamını içeren çok yüksek kaliteli protein sağlar. Diğer bazı yiyecekler, yumurtadan orantılı olarak daha fazla protein içerir, ancak gerçekten öne çıkan şey yumurtalardaki protein kalitesidir.

 

3. Yumurtalar "İyi" Kolesterol Seviyesini Yükseltiyor

Row of fresh organic chicken eggs and egg yolk Premium Photo

Yumurtalar, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya yaygın olarak bilindiği üzere "iyi" kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Daha yüksek HDL seviyeleri, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kalp sağlığını riske atabilen düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya "kötü" kolesteroldür. Derin yağda kızartılmış paket yiyecekler gibi doymuş yağlar ve trans yağlar açısından zengin yemekler, LDL kolesterol seviyelerini artıracaktır. 

 

4. Yumurta İyi Bir Omega-3 Kaynağıdır

Close-up fresh chicken eggs Free Photo

Omega-3, omega-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin kısaltmasıdır.
Hücre zarlarımızın çalışma biçiminde önemli bir rol oynayan "temel yağlar" ailesidir. Yağlı balıklar, en iyi bilinen kaynaklardan biridir ve yumurtalar, balıklarda bulunanlara benzer omega-3 türleri içerir.

Bu, yumurtayı balık yemekten kaçınan veya yiyemeyen insanlar için özellikle yararlı kılar. Omega-3 yağları kalp ve beyin sağlığından gözlerimizi korumaya kadar pek çok şeye iyi gelir.

 

5. Yumurtalar Doyurucudur ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Top view multiple eggs in basket Premium Photo

Yoğun besleyici ve yüksek kaliteli protein kaynağı olan yumurta, kilo kontrolü için yiyebileceğiniz en sağlıklı gıdalardan biridir. Araştırmalar, yumurta yemenin sizi daha uzun süre tok hissettirdiğini bulmuştur:
Yedikten sonra kendinizi tatmin hissetmenize yardımcı olan bir hormon düzeyinin artması,

Yiyeceklerin mideden çıkma hızını geciktirmek,

Yumurta yemek, kilo yönetimi için faydalar sağlayabilecek glikoz ve insülin seviyelerindeki değişiklikleri azaltmaya da yardımcı olabilir.

Yumurtalar yüksek kaliteli proteinlerle doludur, bu da onları insanların kilolarını yönetmelerine yardımcı olabilecek birçok farklı diyet modelinin parçası olarak ideal kılar.
Yumurtaların yüksek tokluk seviyeleri, daha fazla tatmin duygusu, daha az açlık ve günün ilerleyen saatlerinde daha az yemek yeme arzusuna yol açar, bu da öğleden sonra atıştırmalıklarına ulaşmak için daha az meyilli olacağınız anlamına gelir.

 

6. Yumurta, Kolinin En İyi Beslenme Kaynakları Arasındadır

Top view eggs with supplies and copy-paste Premium Photo

Pek çok insan kolini hiç duymamış olsa da bu besin sağlığımızda önemli bir rol oynar.

Kolin, normal hücre işleyişi için gereklidir ve özellikle hamilelik sırasında bebekte sağlıklı beyin gelişimini desteklemek için önemlidir. 

 

7. Yumurta Gözler İçin Yararlı Antioksidanlar İçerir

Organic eggs in yellow grass Free Photo

Yumurtalar ayrıca yaşlandıkça dejeneratif görmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Yumurtalar, her ikisinin de katarakt ve makula dejenerasyonu dahil olmak üzere belirli göz hastalıkları riskini azaltmada koruyucu bir rol oynadığına inanılan antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin bakımından zengindir. Araştırmalar, bu antioksidanların vücut tarafından bitki kaynaklarından daha iyi emildiğini gösteriyor.

Yumurtadaki A vitamini ve omega-3 yağ asitleri de gözleri retina hasarından koruyabilir.

 

8. Yumurta Sağlıklı Yaşlanma İçin Besin Alımını Arttırmaya Yardımcı Olur

Eggs in a chicken nest top view. Premium Photo

Yaşlı insanların artan besin gereksinimleri ve azalan iştahları, lif, kalsiyum, A, E, C, B6, B12 vitaminleri, folat, demir, magnezyum ve çinkodaki eksiklik riskini artırabilir. Çoğunlukla içeride kalan yaşlı insanlar da güneşe maruz kalmama nedeniyle D vitamini eksikliği riski daha yüksektir. 11 farklı vitamin ve mineral içeren yumurta, besin alımını artırmanın kolay bir yoludur. Aynı zamanda D vitamini içeren birkaç gıdalardan biridir ve ekonomiktir, hazırlaması kolaydır ve yemesi kolaydır.

 

Yumurtalar Diyabet Hastaları İçin İyi Mi?

Close-up fresh chicken eggs Free Photo

Diabetes Australia, diyabet hastalarının, sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak haftada yedi yumurtaya kadar tüketmeyi öneren Avustralya Beslenme Yönergelerine uymalarını önerir.

Diyabetli kişilerin yumurta yemesinin sağlıklı olup olmadığı konusunda pek çok tartışma olmuştur. Bunun nedeni, diyabetli kişilerin ortalama olarak daha yüksek seviyelerde 'kötü' (LDL) kolesterol ve daha yüksek trigliserit seviyelerine sahip olmalarıdır.

Yeni araştırmalar, pre-diyabet veya tip 2 diyabet hastalarının sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak haftada 12 yumurta yiyebileceğini ve bunun kardiyovasküler risk faktörlerini artırmadığını göstermiştir.

Giderek artan bir şekilde, araştırmalar, günlük yumurtaların dahil edilmesinin, özellikle rafine tahıllar gibi daha az sağlıklı yiyeceklerin yerini alması ve diyette kaliteli protein seviyelerini artırması durumunda, tip 2 diyabetliler için faydalı olabileceğini göstermektedir. Yumurta aynı zamanda çok düşük glisemik indeks puanı olan düşük karbonhidratlı bir besindir.

Tabii ki, genel beslenme düzenlerinin, fiziksel aktivitenin ve genetiğin, tip 2 diyabet gelişimini herhangi bir tek gıdalardan daha fazla etkilediğini hatırlamak önemlidir
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.